Evenimentele din ziua de Duminica, 25.06.2017 (6 evenimente)

print format
link Evenimentele din ziua precedentă Evenimentele din ziua următoare link

PRINȚESELE SPION

PRINȚESELE SPION Ora: 11:00
Locul de desfăşurare: Teatrul GONG
după un text original de Elena Vlădăreanu
REGIA: Robert Bălan;
SCENOGRAFIA: Aurelia Călinescu;
MUZICA: Florin Grigoraș;
DISTRIBUȚIA: Raluca Pavel, Lucia Barbu, Barbara Crișan, Leo-Nora Băcanu, Mircea Corcoveanu, Monica Baldea, Hansel Andrei, Gabriela Mitrea, Daniela Dragomir, Claudia Stühler, Angela Páskuy


Zilele Vecinătății 2017

Zilele Vecinătății 2017 Ora: 12:00
Locul de desfăşurare: strada Hipodromului, Sibiu
Anul acesta ne vedem cu vecinii din cartierul Dioda - str. Hipodromului din #Sibiu, să petrecem un weekend întreg de relaxare, în 24 și 25 iunie, la Zilele Vecinatatii.

Festivalul International HermannstadtFest

Festivalul International HermannstadtFest Ora: 14:00
Locul de desfăşurare: Cercul Militar
23-25 iunie 2017
Editia a V-a
Organizator: Asociația Domy Star Music

TIFF 2017

TIFF 2017 Ora: 17:30
Locul de desfăşurare: Piata Mare
21-25 iunie 2017, Editia a 11-a
Organizator: Asociaţia Pentru Promovarea Filmului Românesc

Concerte Estivale: Zilele Muzicale Romano-Americane

Concerte Estivale: Zilele Muzicale Romano-Americane Ora: 19:00
Locul de desfăşurare: Biserica Evanghelica
Duminica, 25 iunie 2017 - Biserica Evanghelica C.A. (Piata Huet)
RECITAL DE TROMPETA CU ORGA
Participa: John McElroy – trompeta (SUA), Alexandru Szasz - trompeta (SUA),
Teodora Cîrciumaru - orga

Ziua Muzicii Ușoare Românești

Ziua Muzicii Ușoare Românești Ora: 19:00
Locul de desfăşurare: Redal Expo
Casa de Cultură a Municipiului Sibiu și Teatrul de Balet Sibiu continuă tradiția evenimentelor dedicate muzicii ușoare românești cu două concerte de excepție, ce îi vor aduce pe scenă pe unii dintre cei mai îndrăgiți cântăreți români: Monica Anghel, Sanda Ladoși, Luminița Anghel, Anastasia Lazariuc, Marina Florea, Stela Enache, Adrian Daminescu, Mihai Constantinescu, Aurelian Temișan, Gabriel Dorobanțu și Florin Apostol, dar și pe balerinii TBS, cu momente de dans coregrafiate de Aleisha Gardner, pe muzica compozitorului Adrian Daminescu.


EXPOZIŢII TEMPORARE


Expoziţia: Eroi, sfinți și oameni obișnuiți

Expoziţia: Eroi, sfinți și oameni obișnuiți Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: Palatul Brukenthal, etj. II
Durata: 25.02 – 30.07.2017
Curatori: dr. Alexandru Sonoc, Daniela Moroșan, Robert Strebeli


Expoziţia: Călătorii mineralogice în Transilvania. Colecţia de minerale Samuel von Brukenthal

Expoziţia: Călătorii mineralogice în Transilvania. Colecţia de minerale Samuel von Brukenthal Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: Muzeul de Istorie Naturală

Vernisaj: Miercuri, 5 aprilie, orele 10:00
Durata: 5.04 – 31.12.2017
Curator: dr. Rodica Ciobanu, Raluca Stoica, Nicolae Trif
Partener: Direcţia Judeţeană Sibiu a Arhivelor Naţionale



Expozitia CĂLĂTORIA

Expozitia CĂLĂTORIA Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: Casa Hermes
Durata: 20.04-23.07 2017
Vernisaj: 19 aprilie, ora 13:00

Expoziţia: Guşteriţa prin ochii paleontologului

Expoziţia: Guşteriţa prin ochii paleontologului Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: Muzeul de Istorie Naturală

Durata: 25.04 – 31.12.2017
Curatori: dr. Rodica Ciobanu, Raluca Stoica, Nicolae Trif



Expoziția: Cartographia imperialis: Johann Baptist Homann

Expoziția: Cartographia imperialis: Johann Baptist Homann Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: Palatul Brukenthal, Cabinetul de Cartografie

Durata: 17.05 – 31.08.2017
Vernisaj: Miercuri, 17 mai, orele 12:00
Curator: Alexandru-Ilie Munteanu



Expoziția: Același palat în lumini diferite

Expoziția: Același palat în lumini diferite Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: Palatul Brukenthal, Curtea interioara

Durata: 18.05 – 31.12.2017
Vernisaj: Joi, 18 mai, orele 12:00
Curator: Dana Roxana Hrib



Expozitia Rosturi și rostiri la sași

Expozitia Rosturi și rostiri la sași Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: Casa Artelor

Perioada: 18 mai - 15 octombrie 2017
Curatori: Simona Malearov,si Camelia Ștefan
Vernisaj: 18 mai, la ora 17



Expoziţia: Lumini în Umbră

Expoziţia: Lumini în Umbră Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: Palatul Brukenthal, Sălile de expoziții Temporare
Artist: Costantin Scărlătescu
Durata: 24.05 – 2.07.2017
Vernisaj: Miercuri, 24 Mai, orele 12:00
Curator: Robert Strebeli

Expoziţia : De la mineral la remediu homeopat. Hahnemann în Sibiu – 240 de ani (1777 – 1779)

Expoziţia : De la mineral la remediu homeopat. Hahnemann în Sibiu – 240 de ani (1777 – 1779) Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: Muzeul de Istoria Farmaciei

Durata: 26.05 – 31.12.2017
Vernisaj: Vineri, 26 Mai, orele 10:00
Curator: Ana-Maria Păpureanu



Expoziția: Afișul Polonez de Teatru, Film și Operă din colecția Krzysztof Dydo

Expoziția: Afișul Polonez de Teatru, Film și Operă din colecția Krzysztof Dydo Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: Muzeul de Artă Contemporană
Durata: 7-30.06.2017
Vernisaj: Sâmbătă, 10 iunie, orele 14:30
Parteneri: Institutul Polonez București, Festivalul Internațional de Teatru de la Sibiu
Curatori: Robert Strebeli, Alexandra Gălăbuț


Expoziția: 3 piese, 3 secole de istorie locală

Expoziția: 3 piese, 3 secole de istorie locală Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: Palatul Brukenthal

Durata: 16.06 - 17.12.2017
Vernisaj: 16.06.2017 orele 11:30
Partener: Muzeul Național de Istorie al României București
Curatori: dr. Alexandru Sonoc (MNB), dr. Eugeniu Lazăr (MNIR)



Expoziția: Verbum Domini Manet in Aeternum: Bibliile lui Samuel von Brukenthal

Expoziția: Verbum Domini Manet in Aeternum: Bibliile lui Samuel von Brukenthal Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: Sala Multimedia, Casa Albastră

Durată: 21.06 – 31.08.2017
Vernisaj: Miercuri, 21 iunie, orele 12:00
Curator: Alexandru-Ilie Munteanu



Expoziţia: O istorie a balului cuprinsă în ordinele de dans

Expoziţia: O istorie a balului cuprinsă în ordinele de dans Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: Palatul Brukenthal, Cabinetul de Stampe

Durata: 22.06 – 17.09.2017
Vernisaj: Joi, 22 iunie, orele 12:00
Curatori: Dr. Raluca Maria Frîncu, dr. Dana Roxana Hrib



CALENDAR EVENIMENTE

Urmatoarele evenimente
alterNativ - Târg de carte de sănătate
  • Duminica, 22.10.2017
  • Ora: 10:00
  • alterNativ - Târg de carte de sănătate
Spectacolul Da Yang si Printesa Da Yin
  • Duminica, 22.10.2017
  • Ora: 11:00
  • Spectacolul Da Yang si Printesa Da Yin
DAMEN - VALS de D.R Popescu
  • Duminica, 22.10.2017
  • Ora: 19:00
  • DAMEN - VALS de D.R Popescu
Astra Film Festival 2017
  • Duminica, 22.10.2017
  • Ora: 19:00
  • Astra Film Festival 2017