Evenimentele din ziua de Duminica, 09.07.2017 (9 evenimente)

print format
link Evenimentele din ziua precedentă Evenimentele din ziua următoare link

Tradiţii şi cultură gastronomică de pe Valea Hârtibaciului

Tradiţii şi cultură gastronomică de pe Valea Hârtibaciului Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: Muzeul Astra
Duminică, Valea Hârtibaciului se mută în Muzeul în Aer Liber, cu bucătăria şi meşteşugurile sale. Asta pentru că în zona Târgului de Ţară, va avea loc o nouă ediţie a evenimentului dedicat comunităţilor rurale, "Tradiţii şi cultură gastronomică de pe Valea Hârtibaciului", între orele 10 - 18.

HÄNSEL ŞI GRETEL după Fraţii Grimm

HÄNSEL ŞI GRETEL după Fraţii Grimm Ora: 11:00
Locul de desfăşurare: Teatrul GONG
Dupa: Fraţii Grimm Regia artistica, adaptarea scenica, ilustratia muzicala: Oana Leahu Scenografia si constructia papusilor: Gavril Siriteanu Regia tehnica: Mircea Corcoveanu Sunet si lumini: Dan Caras Distributia: Claudia Stuhler, Angela Paskuy, Daniela Dragomir, Jeno Major, Lucia Barbu, Adrian Prohaska

Obor Fest

Obor Fest Ora: 12:00
Locul de desfăşurare: Targul Obor
6-9 iulie 2017

Street ART Festival

Street ART Festival Ora: 12:00
Locul de desfăşurare:
3-9 iulie 2017, editia a 3-a

Program Cinema Arta

Program Cinema Arta Ora: 14:00
Locul de desfăşurare: Cinema Arta

Program saptamana 7-13 iulie:



Biciclete Cochete 2017

Biciclete Cochete 2017 Ora: 16:30
Locul de desfăşurare: Piata Mare
Va invitam cu mare drag in data de 9 iulie in Piata Mare din Sibiu incepand cu ora 16:30.
Taxa de inscriere consta in zambete, fericire, buna dispozitie si voie buna!
Dresscode: ALBASTRU!
Ce facem? Socializam, ne plimbam cu bicicleta, facem un picnic in Piata Mare, suntem rasfatate cu parfumuri, machiaj, coafura, masaj, si multe alte surprize!

Turul Ciclist al Sibiului 2017

Turul Ciclist al Sibiului 2017 Ora: 16:45
Locul de desfăşurare: Sibiu
Turul Ciclist al Sibiului 2017 va avea loc în perioada 5 – 9 iulie și va alinia la start echipe 4 echipe pro-continentale, 16 echipe continentale și echipă națională (Naționala României).

Festivalul Concurs de Interpretare Carl Filtsch

Festivalul Concurs de Interpretare Carl Filtsch Ora: 19:00
Locul de desfăşurare: Sala Thalia
Editia a XXII-a a Concursului-Festival International de Interpretare Pianistica si Compozitie Carl Filtsch va avea loc in perioada 3 - 9 iulie 2017

Ziua Muzicii Ușoare Românești

Ziua Muzicii Ușoare Românești Ora: 19:00
Locul de desfăşurare: Redal Expo
Casa de Cultură a Municipiului Sibiu și Teatrul de Balet Sibiu continuă tradiția evenimentelor dedicate muzicii ușoare românești cu două concerte de excepție, ce îi vor aduce pe scenă pe unii dintre cei mai îndrăgiți cântăreți români: Monica Anghel, Sanda Ladoși, Luminița Anghel, Anastasia Lazariuc, Marina Florea, Stela Enache, Adrian Daminescu, Mihai Constantinescu, Aurelian Temișan, Gabriel Dorobanțu și Florin Apostol, dar și pe balerinii TBS, cu momente de dans coregrafiate de Aleisha Gardner, pe muzica compozitorului Adrian Daminescu.


EXPOZIŢII TEMPORARE


Expoziţia: Eroi, sfinți și oameni obișnuiți

Expoziţia: Eroi, sfinți și oameni obișnuiți Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: Palatul Brukenthal, etj. II
Durata: 25.02 – 30.07.2017
Curatori: dr. Alexandru Sonoc, Daniela Moroșan, Robert Strebeli


Expoziţia: Călătorii mineralogice în Transilvania. Colecţia de minerale Samuel von Brukenthal

Expoziţia: Călătorii mineralogice în Transilvania. Colecţia de minerale Samuel von Brukenthal Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: Muzeul de Istorie Naturală

Vernisaj: Miercuri, 5 aprilie, orele 10:00
Durata: 5.04 – 31.12.2017
Curator: dr. Rodica Ciobanu, Raluca Stoica, Nicolae Trif
Partener: Direcţia Judeţeană Sibiu a Arhivelor Naţionale



Expozitia CĂLĂTORIA

Expozitia CĂLĂTORIA Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: Casa Hermes
Durata: 20.04-23.07 2017
Vernisaj: 19 aprilie, ora 13:00

Expoziţia: Guşteriţa prin ochii paleontologului

Expoziţia: Guşteriţa prin ochii paleontologului Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: Muzeul de Istorie Naturală

Durata: 25.04 – 31.12.2017
Curatori: dr. Rodica Ciobanu, Raluca Stoica, Nicolae Trif



Expoziția: Cartographia imperialis: Johann Baptist Homann

Expoziția: Cartographia imperialis: Johann Baptist Homann Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: Palatul Brukenthal, Cabinetul de Cartografie

Durata: 17.05 – 31.08.2017
Vernisaj: Miercuri, 17 mai, orele 12:00
Curator: Alexandru-Ilie Munteanu



Expozitia Rosturi și rostiri la sași

Expozitia Rosturi și rostiri la sași Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: Casa Artelor

Perioada: 18 mai - 15 octombrie 2017
Curatori: Simona Malearov,si Camelia Ștefan
Vernisaj: 18 mai, la ora 17



Expoziția: Același palat în lumini diferite

Expoziția: Același palat în lumini diferite Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: Palatul Brukenthal, Curtea interioara

Durata: 18.05 – 31.12.2017
Vernisaj: Joi, 18 mai, orele 12:00
Curator: Dana Roxana Hrib



Expoziţia : De la mineral la remediu homeopat. Hahnemann în Sibiu – 240 de ani (1777 – 1779)

Expoziţia : De la mineral la remediu homeopat. Hahnemann în Sibiu – 240 de ani (1777 – 1779) Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: Muzeul de Istoria Farmaciei

Durata: 26.05 – 31.12.2017
Vernisaj: Vineri, 26 Mai, orele 10:00
Curator: Ana-Maria Păpureanu



Expoziția: 3 piese, 3 secole de istorie locală

Expoziția: 3 piese, 3 secole de istorie locală Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: Palatul Brukenthal

Durata: 16.06 - 17.12.2017
Vernisaj: 16.06.2017 orele 11:30
Partener: Muzeul Național de Istorie al României București
Curatori: dr. Alexandru Sonoc (MNB), dr. Eugeniu Lazăr (MNIR)



Expoziția: Verbum Domini Manet in Aeternum: Bibliile lui Samuel von Brukenthal

Expoziția: Verbum Domini Manet in Aeternum: Bibliile lui Samuel von Brukenthal Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: Sala Multimedia, Casa Albastră

Durată: 21.06 – 31.08.2017
Vernisaj: Miercuri, 21 iunie, orele 12:00
Curator: Alexandru-Ilie Munteanu



Expoziţia: O istorie a balului cuprinsă în ordinele de dans

Expoziţia: O istorie a balului cuprinsă în ordinele de dans Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: Palatul Brukenthal, Cabinetul de Stampe

Durata: 22.06 – 17.09.2017
Vernisaj: Joi, 22 iunie, orele 12:00
Curatori: Dr. Raluca Maria Frîncu, dr. Dana Roxana Hrib



Expoziția: Prelucrarea lemnului și a fierului în Transilvania – ieri, astăzi și mâine

Expoziția: Prelucrarea lemnului și a fierului în Transilvania – ieri, astăzi și mâine Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: Muzeul de Istorie Casa Altemberger, curtea interioară

Durată: 26.06 – 30.09.2017
Organizatori: Muzeul Național Brukenthal, Asociația Casa Calfelor Sibiu,
Partener: Fundația Allianz Kulturstiftung
Curator: Dr. Raluca Frîncu



Expoziţia: Patrimoniul viitorului, colecția de artă contemporană a Muzeului Național Brukenthal

Expoziţia: Patrimoniul viitorului, colecția de artă contemporană a Muzeului Național Brukenthal Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: Muzeul de Artă Contemporană

Durata: 5.07 – 2.09.2017
Vernisaj: Miercuri, 5 iulie, orele 12:00
Curatori: Robert Strebeli și Alexandra Gălăbuț



CALENDAR EVENIMENTE

Urmatoarele evenimente
Spectacolul „Scufița Roșie” după Jöel Pommerat
  • Duminica, 19.11.2017
  • Ora: 11:00
  • Spectacolul „Scufița Roșie” după Jöel Pommerat
IMI PLACE CUM MIROSI! dupa Neil Simon
  • Duminica, 19.11.2017
  • Ora: 19:00
  • IMI PLACE CUM MIROSI! dupa Neil Simon
Spectacol-coupe de dans contemporan
  • Duminica, 19.11.2017
  • Ora: 19:00
  • Spectacol-coupe de dans contemporan
Das Riesenradieschen/ Ridichea uriașă
  • Marti, 21.11.2017
  • Ora: 18:00
  • Das Riesenradieschen/ Ridichea uriașă