Evenimentele din ziua de Sambata, 30.09.2017 (7 evenimente)

print format
link Evenimentele din ziua precedentă Evenimentele din ziua următoare link

ATELIERUL DE…MEŞTERILIT

ATELIERUL DE…MEŞTERILIT Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: Teatrul GONG

Coordonator: Aurelia Călinescu
atelier recomandat copiilor cu vârsta cuprinsă între 6 și 10 ani
durata: 1h 30 min.



CibinFEST 2017

CibinFEST 2017 Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: Piata Mare

21 septembrie - 1 octombrie 2017



POVESTEA CELOR 3 PURCELUŞI…CARE SUNT PATRU

POVESTEA CELOR 3 PURCELUŞI…CARE SUNT PATRU Ora: 11:00
Locul de desfăşurare: Teatrul GONG

poveste reinventată de Èva Lábadi Megyes
REGIA: Èva Lábadi Megyes;
SCENOGRAFIA: Dio Zoltán;
DISTRIBUȚIE: Hansel Andrei, Jenö Major, Daniel Neagu, Angela Páskuy, Adrian Prohaska, Claudia Stühler;



ATELIERUL DE…MEŞTERILIT

ATELIERUL DE…MEŞTERILIT Ora: 12:00
Locul de desfăşurare: Teatrul GONG

Coordonator: Aurelia Călinescu
atelier recomandat copiilor cu vârsta cuprinsă între 6 și 10 ani
durata: 1h 30 min.



POVESTEA CELOR 3 PURCELUŞI…CARE SUNT PATRU

POVESTEA CELOR 3 PURCELUŞI…CARE SUNT PATRU Ora: 18:00
Locul de desfăşurare: Teatrul GONG

poveste reinventată de Èva Lábadi Megyes
REGIA: Èva Lábadi Megyes;
SCENOGRAFIA: Dio Zoltán;
DISTRIBUȚIE: Hansel Andrei, Jenö Major, Daniel Neagu, Angela Páskuy, Adrian Prohaska, Claudia Stühler;



Sibiu Opera Festival

Sibiu Opera Festival Ora: 19:00
Locul de desfăşurare: Sala Thalia

SPECTACOL DE OPERĂ 
,,Cenușăreasa’’/”La Cenerentola” de Gioachino ROSSINI 

200 de ani de la premieră - în memoria maestrului Alberto Zedda
Orchestra Simfonică a Filarmonicii de Stat Sibiu
Corul Filarmonicii de stat Transilvania, Cluj-Napoca

Conducerea muzicală: Gabriel BEBEŞELEA



FAUST după J. W. Goethe

FAUST după J. W. Goethe Ora: 19:00
Locul de desfăşurare: Fabrica de Cultură

SCENARIUL ŞI REGIA Silviu Purcărete
ÎN DISTRIBUŢIE: Miklós Bács (Faust), Ofelia Popii (Mefisto)
Margareta: Eliza Blănaru, Eveline Buta, Iunis Minculete, Simona Negrilă, Francesca Pop, Andreea Preda, Alexandra Spătărelu, Oana Vlad, Cezara Crețu Cu: Johanna Adam, Dana Anghel, Veronica Arizancu, Elena Băloi, Emőke Boldizsár, Cristina Blaga, Radu Carp, Anca Cipariu, Mihai Coman, Ioana Cosma, Florin Coșuleț, Cezara Crețu, Ali Deac, Fatma Mohamed, Diana Fufezan, Alexandra Gavrilov, Andrei Gîlcescu, Dan Glasu, Cristina Gogîrlă, Andrada Grosu, Eduard Hirizoiu, Raluca Iani, Diana Ionescu, Raluca Ivan, Mădălina Ivașcu, Geraldina Basarab, Dana Lăzărescu, Daiana Mădăraș, Alexandru Malaicu, Oana Marin, Ștefania Marola, Adrian Matioc, Alexandra Mihalache, Maria Mihalache, Mariana Mihu, Andreea-Ioana Moşoiu, Serenela Mureșan, Adrian Neacșu, Gabriela Neagu, Cătălin Neghină, Renate Müller-Nica, Alisia Nină, Ioan Paraschiv, Eduard Pătrașcu, Cătălin Pătru, Alis Pelle, Vladimir Petre, Fabiola Petri, Denisa Pintiuță-Caian, Gabriela Pîrlițeanu, Cristina Ragos, Viorel Rață, Vlad Robaș, Maria Soilică, Vlad Sărăchie, Cristina Stoleriu, Alexandra Șerban, Bogdan Tălmaciu, Dana Taloș, Maria Tomoiagă, Arina – Ioana Trif, Cendana Trifan, Ștefan Tunsoiu, Alin Turcu, Iustinian Turcu, Marius Turdeanu, Alexandru Udrea, Codruța Vasiu, Pali Vecsei, Ema Vețean, Laurenţiu Vlad, Liviu Vlad. Electric Band: Dorin Pitariu (chitară), Călin Filip (bass), Lucian Fabro (percuţie), Ciprian Oancea (claviaturi) Lupul: Cristian Stanca
 




EXPOZIŢII TEMPORARE


Expoziţia: Călătorii mineralogice în Transilvania. Colecţia de minerale Samuel von Brukenthal

Expoziţia: Călătorii mineralogice în Transilvania. Colecţia de minerale Samuel von Brukenthal Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: Muzeul de Istorie Naturală

Vernisaj: Miercuri, 5 aprilie, orele 10:00
Durata: 5.04 – 31.12.2017
Curator: dr. Rodica Ciobanu, Raluca Stoica, Nicolae Trif
Partener: Direcţia Judeţeană Sibiu a Arhivelor Naţionale



Expoziţia: Guşteriţa prin ochii paleontologului

Expoziţia: Guşteriţa prin ochii paleontologului Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: Muzeul de Istorie Naturală

Durata: 25.04 – 31.12.2017
Curatori: dr. Rodica Ciobanu, Raluca Stoica, Nicolae Trif



Expoziția: Același palat în lumini diferite

Expoziția: Același palat în lumini diferite Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: Palatul Brukenthal, Curtea interioara

Durata: 18.05 – 31.12.2017
Vernisaj: Joi, 18 mai, orele 12:00
Curator: Dana Roxana Hrib



Expozitia Rosturi și rostiri la sași

Expozitia Rosturi și rostiri la sași Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: Casa Artelor

Perioada: 18 mai - 15 octombrie 2017
Curatori: Simona Malearov,si Camelia Ștefan
Vernisaj: 18 mai, la ora 17



Expoziţia : De la mineral la remediu homeopat. Hahnemann în Sibiu – 240 de ani (1777 – 1779)

Expoziţia : De la mineral la remediu homeopat. Hahnemann în Sibiu – 240 de ani (1777 – 1779) Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: Muzeul de Istoria Farmaciei

Durata: 26.05 – 31.12.2017
Vernisaj: Vineri, 26 Mai, orele 10:00
Curator: Ana-Maria Păpureanu



Expoziția: 3 piese, 3 secole de istorie locală

Expoziția: 3 piese, 3 secole de istorie locală Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: Palatul Brukenthal

Durata: 16.06 - 17.12.2017
Vernisaj: 16.06.2017 orele 11:30
Partener: Muzeul Național de Istorie al României București
Curatori: dr. Alexandru Sonoc (MNB), dr. Eugeniu Lazăr (MNIR)



Expoziția: Prelucrarea lemnului și a fierului în Transilvania – ieri, astăzi și mâine

Expoziția: Prelucrarea lemnului și a fierului în Transilvania – ieri, astăzi și mâine Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: Muzeul de Istorie Casa Altemberger, curtea interioară

Durată: 26.06 – 30.09.2017
Organizatori: Muzeul Național Brukenthal, Asociația Casa Calfelor Sibiu,
Partener: Fundația Allianz Kulturstiftung
Curator: Dr. Raluca Frîncu



Expoziția: Grădina secretă: tapetul oriental din Palatul Brukenthal

Expoziția: Grădina secretă: tapetul oriental din Palatul Brukenthal Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: Muzeul de Istorie Naturală, Sala Multimedia

Durata: 16.08 - 31.12.2017
Vernisaj: Miercuri, 16 august, orele 12:00
Curatori: dr. Liviu Răzvan Pripon (UBB Cluj, Facultatea de Istorie și Filozofie), Gabriela Cuzepan-Bebeșelea (MNBrukenthal, Muzeul de Istorie Naturală)



Expozitia: “Conexiuni: pictura transilvăneană și centrele artistice internaționale 1817-1947”

Expozitia: “Conexiuni: pictura transilvăneană și centrele artistice internaționale 1817-1947” Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: Casa Albastra, Sala Multimedia

Durata: 06.09 – 19.11.2017
Vernisaj: 6 septembrie, ora 13.00
Curator: Dr. Iulia Mesea
Curator colaborator: Dr. Tiberiu Alexa
Partener: Muzeul Județean de Artă „Centrul Artistic Baia Mare”



CALENDAR EVENIMENTE

Urmatoarele evenimente
Festivalul International de Benzi Desenate de la Sibiu 2017
  • Sambata, 23.09.2017
  • Ora: 10:00
  • Festivalul International de Benzi Desenate de la Sibiu 2017
CibinFEST 2017
  • Sambata, 23.09.2017
  • Ora: 10:00
  • CibinFEST 2017
Festivalul Egalității de Gen Sibiu, ediția XII
  • Sambata, 23.09.2017
  • Ora: 11:00
  • Festivalul Egalității de Gen Sibiu, ediția XII
ATELIERUL DE CREAT POVEŞTI
  • Sambata, 23.09.2017
  • Ora: 10:00
  • ATELIERUL DE CREAT POVEŞTI