Evenimentele din ziua de Duminica, 01.10.2017 (7 evenimente)

print format
link Evenimentele din ziua precedentă Evenimentele din ziua următoare link

CibinFEST 2017

CibinFEST 2017 Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: Piata Mare

21 septembrie - 1 octombrie 2017



POVESTEA CELOR 3 PURCELUŞI…CARE SUNT PATRU

POVESTEA CELOR 3 PURCELUŞI…CARE SUNT PATRU Ora: 11:00
Locul de desfăşurare: Teatrul GONG

poveste reinventată de Èva Lábadi Megyes
REGIA: Èva Lábadi Megyes;
SCENOGRAFIA: Dio Zoltán;
DISTRIBUȚIE: Hansel Andrei, Jenö Major, Daniel Neagu, Angela Páskuy, Adrian Prohaska, Claudia Stühler;



Sibiu Opera Festival

Sibiu Opera Festival Ora: 11:00
Locul de desfăşurare: Sala Thalia

Duminică, 1 octombrie 2017, Sala Thalia, orele 11:00 și 17:00
SPECTACOL DE MUSICAL
“Domnul Goe și ai lui“ de Roman VLAD

Teatrul ”Stela Popescu” București
Baletul Teatrului Stela Popescu



Sibiu Opera Festival

Sibiu Opera Festival Ora: 17:00
Locul de desfăşurare: Sala Thalia

Duminică, 1 octombrie 2017, Sala Thalia, orele 11:00 și 17:00
SPECTACOL DE MUSICAL
“Domnul Goe și ai lui“ de Roman VLAD

Teatrul ”Stela Popescu” București
Baletul Teatrului Stela Popescu



IMI PLACE CUM MIROSI! dupa Neil Simon

IMI PLACE CUM MIROSI! dupa Neil Simon Ora: 19:00
Locul de desfăşurare: Teatrul Radu Stanca

regia: Şerban Puiu
SCENOGRAFIA: Iuliana Gherghescu;
DISTRIBUŢIA: Ofelia Popii, Adrian Matioc, Ciprian Scurtea şi Cristian Stanca
durata aproximativă: 1h30min
preţ bilete: 20 lei; 15 lei



Premiera filmului “Breaking News”

Premiera filmului “Breaking News” Ora: 19:00
Locul de desfăşurare: Teatrul Gong

Regia: Iulia Rugină
Cu: Dorin Andone, Dorian Boguta, Ioana Flora, Voica Oltean, Andi Vasluianu



Spectacolul de teatru ”Tot ce-i minunat în lume”

Spectacolul de teatru ”Tot ce-i minunat în lume” Ora: 19:15
Locul de desfăşurare: Grădina BIS Teatru

30 septembrie - 1 octombrie 2017, ora 19:15
Un spectacol de Duncan Macmillan și Jonny Donahoe
CU: Denisa Nicolae
REGIA: Nicolae Constantin Tănase
SCENOGRAFIA: Adeline Bădescu
Spectacol în limba română.




EXPOZIŢII TEMPORARE


Expoziţia: Călătorii mineralogice în Transilvania. Colecţia de minerale Samuel von Brukenthal

Expoziţia: Călătorii mineralogice în Transilvania. Colecţia de minerale Samuel von Brukenthal Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: Muzeul de Istorie Naturală

Vernisaj: Miercuri, 5 aprilie, orele 10:00
Durata: 5.04 – 31.12.2017
Curator: dr. Rodica Ciobanu, Raluca Stoica, Nicolae Trif
Partener: Direcţia Judeţeană Sibiu a Arhivelor Naţionale



Expoziţia: Guşteriţa prin ochii paleontologului

Expoziţia: Guşteriţa prin ochii paleontologului Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: Muzeul de Istorie Naturală

Durata: 25.04 – 31.12.2017
Curatori: dr. Rodica Ciobanu, Raluca Stoica, Nicolae Trif



Expoziția: Același palat în lumini diferite

Expoziția: Același palat în lumini diferite Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: Palatul Brukenthal, Curtea interioara

Durata: 18.05 – 31.12.2017
Vernisaj: Joi, 18 mai, orele 12:00
Curator: Dana Roxana Hrib



Expozitia Rosturi și rostiri la sași

Expozitia Rosturi și rostiri la sași Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: Casa Artelor

Perioada: 18 mai - 15 octombrie 2017
Curatori: Simona Malearov,si Camelia Ștefan
Vernisaj: 18 mai, la ora 17



Expoziţia : De la mineral la remediu homeopat. Hahnemann în Sibiu – 240 de ani (1777 – 1779)

Expoziţia : De la mineral la remediu homeopat. Hahnemann în Sibiu – 240 de ani (1777 – 1779) Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: Muzeul de Istoria Farmaciei

Durata: 26.05 – 31.12.2017
Vernisaj: Vineri, 26 Mai, orele 10:00
Curator: Ana-Maria Păpureanu



Expoziția: 3 piese, 3 secole de istorie locală

Expoziția: 3 piese, 3 secole de istorie locală Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: Palatul Brukenthal

Durata: 16.06 - 17.12.2017
Vernisaj: 16.06.2017 orele 11:30
Partener: Muzeul Național de Istorie al României București
Curatori: dr. Alexandru Sonoc (MNB), dr. Eugeniu Lazăr (MNIR)



Expoziția: Grădina secretă: tapetul oriental din Palatul Brukenthal

Expoziția: Grădina secretă: tapetul oriental din Palatul Brukenthal Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: Muzeul de Istorie Naturală, Sala Multimedia

Durata: 16.08 - 31.12.2017
Vernisaj: Miercuri, 16 august, orele 12:00
Curatori: dr. Liviu Răzvan Pripon (UBB Cluj, Facultatea de Istorie și Filozofie), Gabriela Cuzepan-Bebeșelea (MNBrukenthal, Muzeul de Istorie Naturală)



Expozitia: “Conexiuni: pictura transilvăneană și centrele artistice internaționale 1817-1947”

Expozitia: “Conexiuni: pictura transilvăneană și centrele artistice internaționale 1817-1947” Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: Casa Albastra, Sala Multimedia

Durata: 06.09 – 19.11.2017
Vernisaj: 6 septembrie, ora 13.00
Curator: Dr. Iulia Mesea
Curator colaborator: Dr. Tiberiu Alexa
Partener: Muzeul Județean de Artă „Centrul Artistic Baia Mare”



Expoziția: „Capodopere din colecția de stampe a baronului Samuel von Brukenthal”

Expoziția: „Capodopere din colecția de stampe a baronului Samuel von Brukenthal” Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: Palatul Brukenthal, Cabinetul de Stampe și Desene

Durata: 28.09 – 26.11.2017
Vernisaj: joi, 28 septembrie, orele 13:00
Curator: dr. Laura Coltofean



CALENDAR EVENIMENTE

Urmatoarele evenimente
Spectacol de balet: Baiadera
  • Miercuri, 25.10.2017
  • Ora: 19:00
  • Spectacol de balet: Baiadera
Lansare de carte în cadrul Festivalului Internațional Clara Haskil
  • Joi, 26.10.2017
  • Ora: 18:00
  • Lansare de carte în cadrul Festivalului Internațional Clara Haskil
Spectacolul Da Yang und die Prinzessin Da Yin
  • Joi, 26.10.2017
  • Ora: 18:30
  • Spectacolul Da Yang und die Prinzessin Da Yin
CONCERT SIMFONIC – CAPODOPERE RUSE
  • Joi, 26.10.2017
  • Ora: 19:00
  • CONCERT SIMFONIC – CAPODOPERE RUSE