Evenimentele din ziua de Joi, 05.10.2017 (4 evenimente)

print format
link Evenimentele din ziua precedentă Evenimentele din ziua următoare link

DATfest - Studenții Sibieni Cuceresc Orașul ediția a III-a

DATfest - Studenții Sibieni Cuceresc Orașul ediția a III-a Ora: 14:00
Locul de desfăşurare: diverse spatii

Proiectul prezintă spectacolele studențești realizate în anii 2016 – 2017. Pe lângă asta, anul acesta lansăm secțiunea de Ateliere și Întâlniri Teatrale cu oameni importanți din lumea artelor spectacolului și a managementului cultural. Când? 2 – 5 octombrie 2017.



Filmtettfeszt la Sibiu - Zilele filmului maghiar

Filmtettfeszt la Sibiu - Zilele filmului maghiar Ora: 16:30
Locul de desfăşurare: Centrul Cultural Maghiar, Astra Film Cinema

Cinefilii vor putea viziona peste 30 de filme la Sibiu în cadrul celei de-a 17 ediții a Zilelor Filmului Maghiar - Filmtettfeszt, eveniment organizat de asociația clujeană Filmtett la Cluj-Napoca și în alte 13 localități din Transilvania, la Sibiu în parteneriat cu Asociația HID - Centrul Cultural Maghiar.



CONCERT DE GALĂ AL LAUREAŢILOR CONCURSULUI „VOX ARTIS”

CONCERT DE GALĂ AL LAUREAŢILOR CONCURSULUI „VOX ARTIS” Ora: 19:00
Locul de desfăşurare: Sala Thalia

Orchestra Simfonică a Filarmonicii de Stat Sibiu
Dirijor: Ruben Sanchez VIECO
Soliști: Laureații concursului „VOX ARTIS”
Prezintă: Marius CONSTANTINESCU
Preţ bilet 30 lei*



Panik - Männer am Rande des Nervenzusammenbruchs de Mika Myllyaho

Panik - Männer am Rande des Nervenzusammenbruchs de Mika Myllyaho Ora: 19:00
Locul de desfăşurare: Teatrul Radu Stanca

PANICĂ – BĂRBAȚI ÎN PRAGUL DISPERĂRII
REGIA: Daniel Plier;
TRADUCEREA în limba germană de Eeva Bergroth și Martina Marti
DISTRIBUȚIA: Daniel Plier, Daniel Bucher, Valentin Späth
Secția Germană – spectacol cu traducere în limba română




EXPOZIŢII TEMPORARE


Expoziţia: Călătorii mineralogice în Transilvania. Colecţia de minerale Samuel von Brukenthal

Expoziţia: Călătorii mineralogice în Transilvania. Colecţia de minerale Samuel von Brukenthal Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: Muzeul de Istorie Naturală

Vernisaj: Miercuri, 5 aprilie, orele 10:00
Durata: 5.04 – 31.12.2017
Curator: dr. Rodica Ciobanu, Raluca Stoica, Nicolae Trif
Partener: Direcţia Judeţeană Sibiu a Arhivelor Naţionale



Expoziţia: Guşteriţa prin ochii paleontologului

Expoziţia: Guşteriţa prin ochii paleontologului Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: Muzeul de Istorie Naturală

Durata: 25.04 – 31.12.2017
Curatori: dr. Rodica Ciobanu, Raluca Stoica, Nicolae Trif



Expoziția: Același palat în lumini diferite

Expoziția: Același palat în lumini diferite Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: Palatul Brukenthal, Curtea interioara

Durata: 18.05 – 31.12.2017
Vernisaj: Joi, 18 mai, orele 12:00
Curator: Dana Roxana Hrib



Expozitia Rosturi și rostiri la sași

Expozitia Rosturi și rostiri la sași Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: Casa Artelor

Perioada: 18 mai - 15 octombrie 2017
Curatori: Simona Malearov,si Camelia Ștefan
Vernisaj: 18 mai, la ora 17



Expoziţia : De la mineral la remediu homeopat. Hahnemann în Sibiu – 240 de ani (1777 – 1779)

Expoziţia : De la mineral la remediu homeopat. Hahnemann în Sibiu – 240 de ani (1777 – 1779) Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: Muzeul de Istoria Farmaciei

Durata: 26.05 – 31.12.2017
Vernisaj: Vineri, 26 Mai, orele 10:00
Curator: Ana-Maria Păpureanu



Expoziția: 3 piese, 3 secole de istorie locală

Expoziția: 3 piese, 3 secole de istorie locală Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: Palatul Brukenthal

Durata: 16.06 - 17.12.2017
Vernisaj: 16.06.2017 orele 11:30
Partener: Muzeul Național de Istorie al României București
Curatori: dr. Alexandru Sonoc (MNB), dr. Eugeniu Lazăr (MNIR)



Expoziția: Grădina secretă: tapetul oriental din Palatul Brukenthal

Expoziția: Grădina secretă: tapetul oriental din Palatul Brukenthal Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: Muzeul de Istorie Naturală, Sala Multimedia

Durata: 16.08 - 31.12.2017
Vernisaj: Miercuri, 16 august, orele 12:00
Curatori: dr. Liviu Răzvan Pripon (UBB Cluj, Facultatea de Istorie și Filozofie), Gabriela Cuzepan-Bebeșelea (MNBrukenthal, Muzeul de Istorie Naturală)



Expozitia: “Conexiuni: pictura transilvăneană și centrele artistice internaționale 1817-1947”

Expozitia: “Conexiuni: pictura transilvăneană și centrele artistice internaționale 1817-1947” Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: Casa Albastra, Sala Multimedia

Durata: 06.09 – 19.11.2017
Vernisaj: 6 septembrie, ora 13.00
Curator: Dr. Iulia Mesea
Curator colaborator: Dr. Tiberiu Alexa
Partener: Muzeul Județean de Artă „Centrul Artistic Baia Mare”



Expoziția: „Capodopere din colecția de stampe a baronului Samuel von Brukenthal”

Expoziția: „Capodopere din colecția de stampe a baronului Samuel von Brukenthal” Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: Palatul Brukenthal, Cabinetul de Stampe și Desene

Durata: 28.09 – 26.11.2017
Vernisaj: joi, 28 septembrie, orele 13:00
Curator: dr. Laura Coltofean



Expoziţia: Efemer

Expoziţia: Efemer Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: Muzeul de Artă Contemporană

Artist: Florica Prevenda
Durata: 4.10 – 5.11.2017
Vernisaj: Miercuri, 4 Octombrie, orele 12:00
Curator: dr. Adrian Luca (MNBrukenthal)



CALENDAR EVENIMENTE

Urmatoarele evenimente
Spectacol de balet: Baiadera
  • Miercuri, 25.10.2017
  • Ora: 19:00
  • Spectacol de balet: Baiadera
Lansare de carte în cadrul Festivalului Internațional Clara Haskil
  • Joi, 26.10.2017
  • Ora: 18:00
  • Lansare de carte în cadrul Festivalului Internațional Clara Haskil
Spectacolul Da Yang und die Prinzessin Da Yin
  • Joi, 26.10.2017
  • Ora: 18:30
  • Spectacolul Da Yang und die Prinzessin Da Yin
CONCERT SIMFONIC – CAPODOPERE RUSE
  • Joi, 26.10.2017
  • Ora: 19:00
  • CONCERT SIMFONIC – CAPODOPERE RUSE