Evenimentele din ziua de Joi, 12.10.2017 (3 evenimente)

print format
link Evenimentele din ziua precedentă Evenimentele din ziua următoare link

Festivalul Tânăr de la Sibiu

Festivalul Tânăr de la Sibiu Ora: 18:00
Locul de desfăşurare: Teatrul GONG

Cea de-a III-a ediție a Festivalului Tânăr de la Sibiu va avea loc în perioada 7 – 15 octombrie 2017



DESCHIDEREA STAGIUNII – BIJUTERII CLASICE VIENEZE

DESCHIDEREA STAGIUNII – BIJUTERII CLASICE VIENEZE Ora: 19:00
Locul de desfăşurare: Sala Thalia

Joi 12 octombrie, ora 19 – Sala THALIA
Dirijor: MISHA KATZ
Solist: DAN GRIGORE – pian
În program: Wolfgang Amadeus Mozart – Der Schauspieldirektor (Directorul de teatru), KV 486 - uvertura
Wolfgang Amadeus Mozart – Concert pentru pian nr. 20 în re minor, KV 466
Ludwig van Beethoven – Simfonia nr.8 în Fa Major, op. 93



WOYZECK de Georg Büchner

WOYZECK de Georg Büchner Ora: 19:00
Locul de desfăşurare: Teatrul Radu Stanca

REGIA: Alexa Visarion;
SCENOGRAFIA: Alin Gavrilă;
ÎN DISTRIBUȚIE: Johanna Adam, Veronica Arizancu, Cristina Blaga, Emőke Boldizsár, Daniel Bucher, Anca Cipariu, Ioana Cosma, Robert Fekete, Ali Deac, Simona Negrilă, Alexandru Malaicu, Alexandra Murăruș, Cătălin Neghină, Eduard Pătrașcu, Fabiola Petri, Daniel Plier, Viorel Rață, Valentin Späth, Dana Taloș, Ștefan Tunsoiu, Pali Vecsei, Liviu Vlad




EXPOZIŢII TEMPORARE


Expoziția „În spatele măștii”

Expoziția „În spatele măștii” Ora: 9:00
Locul de desfăşurare: Muzeul Franz Binder

În perioada 11 octombrie – 8 noiembrie, la sediul Muzeului de Etnografie Universală „Franz Binder” din Piața Mică nr. 11 vor fi expuse 29 de măști din lemn, metal și os provenind din Africa și Asia, realizate cu o deosebită măiestrie și având funcții diverse. Este vorba despre expoziția „În spatele măștii” , unul dintre reperele pe care Muzeul ASTRA îl propune vizitatorilor în această toamnă.



Expoziţia: Călătorii mineralogice în Transilvania. Colecţia de minerale Samuel von Brukenthal

Expoziţia: Călătorii mineralogice în Transilvania. Colecţia de minerale Samuel von Brukenthal Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: Muzeul de Istorie Naturală

Vernisaj: Miercuri, 5 aprilie, orele 10:00
Durata: 5.04 – 31.12.2017
Curator: dr. Rodica Ciobanu, Raluca Stoica, Nicolae Trif
Partener: Direcţia Judeţeană Sibiu a Arhivelor Naţionale



Expoziţia: Guşteriţa prin ochii paleontologului

Expoziţia: Guşteriţa prin ochii paleontologului Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: Muzeul de Istorie Naturală

Durata: 25.04 – 31.12.2017
Curatori: dr. Rodica Ciobanu, Raluca Stoica, Nicolae Trif



Expoziția: Același palat în lumini diferite

Expoziția: Același palat în lumini diferite Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: Palatul Brukenthal, Curtea interioara

Durata: 18.05 – 31.12.2017
Vernisaj: Joi, 18 mai, orele 12:00
Curator: Dana Roxana Hrib



Expozitia Rosturi și rostiri la sași

Expozitia Rosturi și rostiri la sași Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: Casa Artelor

Perioada: 18 mai - 15 octombrie 2017
Curatori: Simona Malearov,si Camelia Ștefan
Vernisaj: 18 mai, la ora 17



Expoziţia : De la mineral la remediu homeopat. Hahnemann în Sibiu – 240 de ani (1777 – 1779)

Expoziţia : De la mineral la remediu homeopat. Hahnemann în Sibiu – 240 de ani (1777 – 1779) Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: Muzeul de Istoria Farmaciei

Durata: 26.05 – 31.12.2017
Vernisaj: Vineri, 26 Mai, orele 10:00
Curator: Ana-Maria Păpureanu



Expoziția: 3 piese, 3 secole de istorie locală

Expoziția: 3 piese, 3 secole de istorie locală Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: Palatul Brukenthal

Durata: 16.06 - 17.12.2017
Vernisaj: 16.06.2017 orele 11:30
Partener: Muzeul Național de Istorie al României București
Curatori: dr. Alexandru Sonoc (MNB), dr. Eugeniu Lazăr (MNIR)



Expoziția: Grădina secretă: tapetul oriental din Palatul Brukenthal

Expoziția: Grădina secretă: tapetul oriental din Palatul Brukenthal Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: Muzeul de Istorie Naturală, Sala Multimedia

Durata: 16.08 - 31.12.2017
Vernisaj: Miercuri, 16 august, orele 12:00
Curatori: dr. Liviu Răzvan Pripon (UBB Cluj, Facultatea de Istorie și Filozofie), Gabriela Cuzepan-Bebeșelea (MNBrukenthal, Muzeul de Istorie Naturală)



Expozitia: “Conexiuni: pictura transilvăneană și centrele artistice internaționale 1817-1947”

Expozitia: “Conexiuni: pictura transilvăneană și centrele artistice internaționale 1817-1947” Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: Casa Albastra, Sala Multimedia

Durata: 06.09 – 19.11.2017
Vernisaj: 6 septembrie, ora 13.00
Curator: Dr. Iulia Mesea
Curator colaborator: Dr. Tiberiu Alexa
Partener: Muzeul Județean de Artă „Centrul Artistic Baia Mare”



Expoziția: „Capodopere din colecția de stampe a baronului Samuel von Brukenthal”

Expoziția: „Capodopere din colecția de stampe a baronului Samuel von Brukenthal” Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: Palatul Brukenthal, Cabinetul de Stampe și Desene

Durata: 28.09 – 26.11.2017
Vernisaj: joi, 28 septembrie, orele 13:00
Curator: dr. Laura Coltofean



Expoziţia: Efemer

Expoziţia: Efemer Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: Muzeul de Artă Contemporană

Artist: Florica Prevenda
Durata: 4.10 – 5.11.2017
Vernisaj: Miercuri, 4 Octombrie, orele 12:00
Curator: dr. Adrian Luca (MNBrukenthal)



Expoziția: TELEPORT

Expoziția: TELEPORT Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: YellowBoot Aparthotel (Sibiu, Strada Faurului, nr. 13)

Artiști: Adrian Luca, Ilie Mitrea, Diana Morar-Oancea, Adela Muntean, Ioan Muntean, Mihai Pâslariu, Andrei Popa, Cătălin Precup
Curator: Laura Coltofean
Durata: 6 octombrie-29 octombrie 2017
Vernisaj: vineri, 6 octombrie, ora 19:00
Organizatori: Asociația Brukenthal von Studio, YellowBoot Aparthotel
Partener: Muzeul Național Brukenthal



CALENDAR EVENIMENTE

Urmatoarele evenimente
Spectacol de balet: Baiadera
  • Miercuri, 25.10.2017
  • Ora: 19:00
  • Spectacol de balet: Baiadera
Lansare de carte în cadrul Festivalului Internațional Clara Haskil
  • Joi, 26.10.2017
  • Ora: 18:00
  • Lansare de carte în cadrul Festivalului Internațional Clara Haskil
Spectacolul Da Yang und die Prinzessin Da Yin
  • Joi, 26.10.2017
  • Ora: 18:30
  • Spectacolul Da Yang und die Prinzessin Da Yin
CONCERT SIMFONIC – CAPODOPERE RUSE
  • Joi, 26.10.2017
  • Ora: 19:00
  • CONCERT SIMFONIC – CAPODOPERE RUSE