Evenimentele din ziua de Sambata, 21.10.2017 (9 evenimente)

print format
link Evenimentele din ziua precedentă Evenimentele din ziua următoare link

ATELIERUL DE CREAT POVEŞTI

ATELIERUL DE CREAT POVEŞTI Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: Teatrul GONG

Coordonator: Diana Ribana
atelier recomandat copiilor cu vârsta cuprinsă între 6 și 10 ani
 



Retro Parada Toamnei

Retro Parada Toamnei Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: Piata Mica

Retromobil Club România organizează sâmbătă 21 octombrie, în 27 de orașe, Retro Parada Toamnei.
La Sibiu , expoziția va debuta începând cu ora 10:00, în Piața Mică din Sibiu și se va încheia la ora 13:00, după care proprietarii de vehicule istorice se vor îndrepta spre Cisnădie, unde de la ora 14:00 până la ora 16:00, mașinile pot fi văzute in Piața Revoluției.



alterNativ - Târg de carte de sănătate

alterNativ - Târg de carte de sănătate Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: Biblioteca Astra

20-22 octombrie 2017
alterNativ va reuni atât edituri care își vor prezenta oferta de carte de sănătate, dezvoltare personală și evoluție spirituală, cât și pe cei mai valoroși specialiști din zona terapiilor tradiționale, complementare, cu rol preventiv și curativ.



ATELIERUL DE CREAT POVEŞTI

ATELIERUL DE CREAT POVEŞTI Ora: 12:00
Locul de desfăşurare: Teatrul GONG

Coordonator: Diana Ribana
atelier recomandat copiilor cu vârsta cuprinsă între 6 și 10 ani
 



Spectacolul Da Yang si Printesa Da Yin

Spectacolul Da Yang si Printesa Da Yin Ora: 18:00
Locul de desfăşurare: Teatrul GONG

de Eva Labadi Megyes, după un basm oriental, traducere din lb. germană în lb. română Felicia Mitraşca
Regia artistică: Eva Labadi Megyes
Distribuția: Andrei Hansel, Jenö Major, Páskuy Angela, Prohaska Adrian, Claudia Stühler, Daniel Neagu, Patrik Voicu



Concert “Can you hear me?”

Concert “Can you hear me?” Ora: 19:00
Locul de desfăşurare: Biserica Evanghelica

Concert oferit de Corul de Copii Radio și Corul Sound.
Dirijori: Voicu Popescu si Razvan Rados
Solist: Magdalena Faur - pian



Astra Film Festival 2017

Astra Film Festival 2017 Ora: 19:00
Locul de desfăşurare: diverse spatii

Astra Film Festival, ediția a XXIV-a, va anima Sibiul între 16 și 22 octombrie 2017. În cele 7 săli, transformate în cinematograf pentru 7 zile, vor avea loc proiecții ale celor mai noi și captivante filme românești, hituri ale cinematografiei internaționale, concerte, instalații multimedia și evenimente imersive.

PROGRAMUL FESTIVALULUI



FAUST după J. W. Goethe

FAUST după J. W. Goethe Ora: 19:00
Locul de desfăşurare: Fabrica de Cultură

SCENARIUL ŞI REGIA Silviu Purcărete
ÎN DISTRIBUŢIE: Miklós Bács (Faust), Ofelia Popii (Mefisto)
Margareta: Eliza Blănaru, Eveline Buta, Iunis Minculete, Simona Negrilă, Francesca Pop, Andreea Preda, Alexandra Spătărelu, Oana Vlad, Cezara Crețu Cu: Johanna Adam, Dana Anghel, Veronica Arizancu, Elena Băloi, Emőke Boldizsár, Cristina Blaga, Radu Carp, Anca Cipariu, Mihai Coman, Ioana Cosma, Florin Coșuleț, Cezara Crețu, Ali Deac, Fatma Mohamed, Diana Fufezan, Alexandra Gavrilov, Andrei Gîlcescu, Dan Glasu, Cristina Gogîrlă, Andrada Grosu, Eduard Hirizoiu, Raluca Iani, Diana Ionescu, Raluca Ivan, Mădălina Ivașcu, Geraldina Basarab, Dana Lăzărescu, Daiana Mădăraș, Alexandru Malaicu, Oana Marin, Ștefania Marola, Adrian Matioc, Alexandra Mihalache, Maria Mihalache, Mariana Mihu, Andreea-Ioana Moşoiu, Serenela Mureșan, Adrian Neacșu, Gabriela Neagu, Cătălin Neghină, Renate Müller-Nica, Alisia Nină, Ioan Paraschiv, Eduard Pătrașcu, Cătălin Pătru, Alis Pelle, Vladimir Petre, Fabiola Petri, Denisa Pintiuță-Caian, Gabriela Pîrlițeanu, Cristina Ragos, Viorel Rață, Vlad Robaș, Maria Soilică, Vlad Sărăchie, Cristina Stoleriu, Alexandra Șerban, Bogdan Tălmaciu, Dana Taloș, Maria Tomoiagă, Arina – Ioana Trif, Cendana Trifan, Ștefan Tunsoiu, Alin Turcu, Iustinian Turcu, Marius Turdeanu, Alexandru Udrea, Codruța Vasiu, Pali Vecsei, Ema Vețean, Laurenţiu Vlad, Liviu Vlad. Electric Band: Dorin Pitariu (chitară), Călin Filip (bass), Lucian Fabro (percuţie), Ciprian Oancea (claviaturi) Lupul: Cristian Stanca
 



Concert Nightlosers

Concert Nightlosers Ora: 21:00
Locul de desfăşurare: Imperium Pub

Sambata, 21 octombrie 2017, ora 21
Artist fee: 25 lei
Rezervari: 0369454690




EXPOZIŢII TEMPORARE


Expoziția „În spatele măștii”

Expoziția „În spatele măștii” Ora: 9:00
Locul de desfăşurare: Muzeul Franz Binder

În perioada 11 octombrie – 8 noiembrie, la sediul Muzeului de Etnografie Universală „Franz Binder” din Piața Mică nr. 11 vor fi expuse 29 de măști din lemn, metal și os provenind din Africa și Asia, realizate cu o deosebită măiestrie și având funcții diverse. Este vorba despre expoziția „În spatele măștii” , unul dintre reperele pe care Muzeul ASTRA îl propune vizitatorilor în această toamnă.



Expozitia de fotografii “The Story - Poveste de iarna”

Expozitia de fotografii “The Story - Poveste de iarna” Ora: 9:00
Locul de desfăşurare: Primaria Sibiu, Sala Expo

Expozitie de fotografii a Maestrului FIAP Csaba Balasi
14-22 octombrie 2017
Vernisaj: Sambata 14 octombrie, ora 12



Expoziţia: Călătorii mineralogice în Transilvania. Colecţia de minerale Samuel von Brukenthal

Expoziţia: Călătorii mineralogice în Transilvania. Colecţia de minerale Samuel von Brukenthal Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: Muzeul de Istorie Naturală

Vernisaj: Miercuri, 5 aprilie, orele 10:00
Durata: 5.04 – 31.12.2017
Curator: dr. Rodica Ciobanu, Raluca Stoica, Nicolae Trif
Partener: Direcţia Judeţeană Sibiu a Arhivelor Naţionale



Expoziţia: Guşteriţa prin ochii paleontologului

Expoziţia: Guşteriţa prin ochii paleontologului Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: Muzeul de Istorie Naturală

Durata: 25.04 – 31.12.2017
Curatori: dr. Rodica Ciobanu, Raluca Stoica, Nicolae Trif



Expoziția: Același palat în lumini diferite

Expoziția: Același palat în lumini diferite Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: Palatul Brukenthal, Curtea interioara

Durata: 18.05 – 31.12.2017
Vernisaj: Joi, 18 mai, orele 12:00
Curator: Dana Roxana Hrib



Expoziţia : De la mineral la remediu homeopat. Hahnemann în Sibiu – 240 de ani (1777 – 1779)

Expoziţia : De la mineral la remediu homeopat. Hahnemann în Sibiu – 240 de ani (1777 – 1779) Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: Muzeul de Istoria Farmaciei

Durata: 26.05 – 31.12.2017
Vernisaj: Vineri, 26 Mai, orele 10:00
Curator: Ana-Maria Păpureanu



Expoziția: 3 piese, 3 secole de istorie locală

Expoziția: 3 piese, 3 secole de istorie locală Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: Palatul Brukenthal

Durata: 16.06 - 17.12.2017
Vernisaj: 16.06.2017 orele 11:30
Partener: Muzeul Național de Istorie al României București
Curatori: dr. Alexandru Sonoc (MNB), dr. Eugeniu Lazăr (MNIR)



Expoziția: Grădina secretă: tapetul oriental din Palatul Brukenthal

Expoziția: Grădina secretă: tapetul oriental din Palatul Brukenthal Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: Muzeul de Istorie Naturală, Sala Multimedia

Durata: 16.08 - 31.12.2017
Vernisaj: Miercuri, 16 august, orele 12:00
Curatori: dr. Liviu Răzvan Pripon (UBB Cluj, Facultatea de Istorie și Filozofie), Gabriela Cuzepan-Bebeșelea (MNBrukenthal, Muzeul de Istorie Naturală)



Expozitia: “Conexiuni: pictura transilvăneană și centrele artistice internaționale 1817-1947”

Expozitia: “Conexiuni: pictura transilvăneană și centrele artistice internaționale 1817-1947” Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: Casa Albastra, Sala Multimedia

Durata: 06.09 – 19.11.2017
Vernisaj: 6 septembrie, ora 13.00
Curator: Dr. Iulia Mesea
Curator colaborator: Dr. Tiberiu Alexa
Partener: Muzeul Județean de Artă „Centrul Artistic Baia Mare”



Expoziția: „Capodopere din colecția de stampe a baronului Samuel von Brukenthal”

Expoziția: „Capodopere din colecția de stampe a baronului Samuel von Brukenthal” Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: Palatul Brukenthal, Cabinetul de Stampe și Desene

Durata: 28.09 – 26.11.2017
Vernisaj: joi, 28 septembrie, orele 13:00
Curator: dr. Laura Coltofean



Expoziţia: Efemer

Expoziţia: Efemer Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: Muzeul de Artă Contemporană

Artist: Florica Prevenda
Durata: 4.10 – 5.11.2017
Vernisaj: Miercuri, 4 Octombrie, orele 12:00
Curator: dr. Adrian Luca (MNBrukenthal)



Expoziția: TELEPORT

Expoziția: TELEPORT Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: YellowBoot Aparthotel (Sibiu, Strada Faurului, nr. 13)

Artiști: Adrian Luca, Ilie Mitrea, Diana Morar-Oancea, Adela Muntean, Ioan Muntean, Mihai Pâslariu, Andrei Popa, Cătălin Precup
Curator: Laura Coltofean
Durata: 6 octombrie-29 octombrie 2017
Vernisaj: vineri, 6 octombrie, ora 19:00
Organizatori: Asociația Brukenthal von Studio, YellowBoot Aparthotel
Partener: Muzeul Național Brukenthal



Expoziția: Mappa della Transilvania

Expoziția: Mappa della Transilvania Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: Palatul Brukenthal, Cabinetul de Cartografie

Durata: 18.10 – 31.12.2017

Vernisaj: Miercuri, 18 octombrie, orele 12:00

Curator: Alexandru-Ilie Munteanu



Expozitia de fotografii Swedish Dads Sibiu

Expozitia de fotografii Swedish Dads Sibiu Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: Muzeul ASTRA

Expoziție fotografie despre tații conștienți de egalitatea dintre sexe
Locație: Muzeul Astra Sibiu
Perioadă vizitare: 19 octombrie - 05 noiembrie 2017



Expozitia: Metafora a doua culturi

Expozitia: Metafora a doua culturi Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: Turnul Sfatului

Artist: Adriana Alejandra Morelli (Argentina)

Durata: 15-26 octombrie 2017



CALENDAR EVENIMENTE

Urmatoarele evenimente
Spectacol de balet: Baiadera
  • Miercuri, 25.10.2017
  • Ora: 19:00
  • Spectacol de balet: Baiadera
Lansare de carte în cadrul Festivalului Internațional Clara Haskil
  • Joi, 26.10.2017
  • Ora: 18:00
  • Lansare de carte în cadrul Festivalului Internațional Clara Haskil
Spectacolul Da Yang und die Prinzessin Da Yin
  • Joi, 26.10.2017
  • Ora: 18:30
  • Spectacolul Da Yang und die Prinzessin Da Yin
CONCERT SIMFONIC – CAPODOPERE RUSE
  • Joi, 26.10.2017
  • Ora: 19:00
  • CONCERT SIMFONIC – CAPODOPERE RUSE