primaria PRIMARIA MUNICIPIULUI SIBIU
BIROUL DE PROMOVARE SI DEZVOLTARE IN TURISM
www.turism.sibiu.ro

Evenimentele din ziua de Sambata, 09.09.2017 (20 evenimente)

link Evenimentele din ziua precedentă Evenimentele din ziua următoare link

25 de ore de teatru non stop - ediția a VII-a

Ora: 19:00
Locul de desfăşurare: diverse spatii

În 9-10 septembrie 2017 va avea loc, la Sibiu, a VII-a ediție a festivalului “25 DE ORE DE TEATRU NON-STOP”. Acțiunea este organizată de o structură independentă, Asociația Culturală BIS (BIS Teatru).
Se va juca TEATRU non-stop, timp de 25 de ore.



Expoziția: WHO’S WHO

Ora: 9:00
Locul de desfăşurare: Primaria Sibiu, Sala CIT

Artiști: Adrian Luca, Ilie Mitrea, Ioan Muntean, Andrei Popa, Cătălin Precup, Robert Strebeli
Curator: Laura Coltofean
Durata: 2-17 septembrie 2017
Vernisaj: miercuri, 6 septembrie, ora 18:00
Organizator: Asociația Brukenthal von Studio



Expoziţia: Călătorii mineralogice în Transilvania. Colecţia de minerale Samuel von Brukenthal

Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: Muzeul de Istorie Naturală

Vernisaj: Miercuri, 5 aprilie, orele 10:00
Durata: 5.04 – 31.12.2017
Curator: dr. Rodica Ciobanu, Raluca Stoica, Nicolae Trif
Partener: Direcţia Judeţeană Sibiu a Arhivelor Naţionale



Expoziţia: Guşteriţa prin ochii paleontologului

Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: Muzeul de Istorie Naturală

Durata: 25.04 – 31.12.2017
Curatori: dr. Rodica Ciobanu, Raluca Stoica, Nicolae Trif



Expoziția: Același palat în lumini diferite

Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: Palatul Brukenthal, Curtea interioara

Durata: 18.05 – 31.12.2017
Vernisaj: Joi, 18 mai, orele 12:00
Curator: Dana Roxana Hrib



Expozitia Rosturi și rostiri la sași

Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: Casa Artelor

Perioada: 18 mai - 15 octombrie 2017
Curatori: Simona Malearov,si Camelia Ștefan
Vernisaj: 18 mai, la ora 17



Expoziţia : De la mineral la remediu homeopat. Hahnemann în Sibiu – 240 de ani (1777 – 1779)

Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: Muzeul de Istoria Farmaciei

Durata: 26.05 – 31.12.2017
Vernisaj: Vineri, 26 Mai, orele 10:00
Curator: Ana-Maria Păpureanu



Expoziția: 3 piese, 3 secole de istorie locală

Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: Palatul Brukenthal

Durata: 16.06 - 17.12.2017
Vernisaj: 16.06.2017 orele 11:30
Partener: Muzeul Național de Istorie al României București
Curatori: dr. Alexandru Sonoc (MNB), dr. Eugeniu Lazăr (MNIR)



Expoziția: Prelucrarea lemnului și a fierului în Transilvania – ieri, astăzi și mâine

Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: Muzeul de Istorie Casa Altemberger, curtea interioară

Durată: 26.06 – 30.09.2017
Organizatori: Muzeul Național Brukenthal, Asociația Casa Calfelor Sibiu,
Partener: Fundația Allianz Kulturstiftung
Curator: Dr. Raluca Frîncu



Expozitia „Este vorba despre Mexic… Eso es Mexico…!”

Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: Casa Hermes

„Este vorba despre Mexic... Eso es Mexico...!” va putea fi vizitată până în 15 septembrie, de miercuri până duminică între orele 10 – 18. Intrarea în expoziție se face pe baza abonamentelor sau biletelor în valoare de 1 leu pentru copii și 5 lei pentru adulți



Expoziția: Barock Kolloquium. Picturi de Michael Lassel

Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: Palatul Brukenthal, Cabinetul de Cartografie

Durata: 4.08 - 27.09.2017
Vernisaj: Vineri, 4 august, orele 11:00
Organizatori: Muzeul Național Brukenthal și Asociația Sașilor Transilvăneni din Germania
Curatori: dr. Alexandru Sonoc (MNBrukenthal), mag. Hans-Werner Schuster (Asociația Sașilor Transilvăneni din Germania)



Expoziția: Grădina secretă: tapetul oriental din Palatul Brukenthal

Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: Muzeul de Istorie Naturală, Sala Multimedia

Durata: 16.08 - 31.12.2017
Vernisaj: Miercuri, 16 august, orele 12:00
Curatori: dr. Liviu Răzvan Pripon (UBB Cluj, Facultatea de Istorie și Filozofie), Gabriela Cuzepan-Bebeșelea (MNBrukenthal, Muzeul de Istorie Naturală)



Expozitia: “Conexiuni: pictura transilvăneană și centrele artistice internaționale 1817-1947”

Ora: 10:00
Locul de desfăşurare: Casa Albastra, Sala Multimedia

Durata: 06.09 – 19.11.2017
Vernisaj: 6 septembrie, ora 13.00
Curator: Dr. Iulia Mesea
Curator colaborator: Dr. Tiberiu Alexa
Partener: Muzeul Județean de Artă „Centrul Artistic Baia Mare”



MUZICANTII DIN BREMEN dupa Fratii Grimm

Ora: 11:00
Locul de desfăşurare: Teatrul GONG

Regia: Lilly Krauss Kalmar ;
Scenografia: Maria Bodor;
Cu: Daniela Dragomir, Jenö Major, Angela Páskuy, Adrian Prohaska, Claudia Stühler, Lilly Krauss-Kalmár (voce);
Muzica: Florin Grigoraş



Festivalul Tarafuri şi Fanfare Sibiu

Ora: 11:00
Locul de desfăşurare: Muzeul Astra

Complexul Naţional Muzeal ASTRA Sibiu, Mişcarea de Rezistenţă şi Asociaţia Culturală „Arhetipuri: datini, muzică, rost” vă invită, în perioada 9-10 septembrie 2017, cea de-a XII-a ediţie a Festivalului Tarafuri şi Fanfare (ediţia a VI-a de Sibiu)



Craft Fest Sibiu

Ora: 11:00
Locul de desfăşurare: Strada Cetatii

9-10 septembrie 2017
Festivalul „Sibiu Craft Fest” își propune să promoveze mărcile de bere artizanală din Sibiu și din țară și să devină o platformă prin care berea cu caracter, să ajungă mai ușor la public, una din principalele probleme ale acestui sector de activitate fiind lipsa unor canale de distribuție.



Festivalului gastronomic “Gustos. Românesc!”

Ora: 12:00
Locul de desfăşurare: Piata Mica

Sambata 9 septembrie 2017



MUZICANTII DIN BREMEN dupa Fratii Grimm

Ora: 18:00
Locul de desfăşurare: Teatrul GONG

Regia: Lilly Krauss Kalmar ;
Scenografia: Maria Bodor;
Cu: Daniela Dragomir, Jenö Major, Angela Páskuy, Adrian Prohaska, Claudia Stühler, Lilly Krauss-Kalmár (voce);
Muzica: Florin Grigoraş



Sibiu Music Fest 2017

Ora: 19:00
Locul de desfăşurare: Piata Mare

Prima editie
Sambata, 9 septembrie 2017



OMUL CEL BUN DIN SÎCIUAN dupa B. Brecht

Ora: 19:00
Locul de desfăşurare: Teatrul Radu Stanca

REGIA: Anca Bradu;
ASISTENŢI REGIE: Diana Fufezan şi Adrian Neacşu;
SCENOGRAFIA: Mihai Păcurar
DECOR ȘI COSTUME: Alin Gavrilă
COREGRAFIA: Adriana Bârză
MUZICA: Claudiu Fălămaş;
DISTRIBUŢIA: Diana Fufezan, Adrian Neacșu, Cătălin Pătru, Oana Marin, Florin Coșuleț, Codruța Vasiu, Iustinian Turcu, Ștefan Tunsoiu, Ali Deac, Vladmir Petre, Gabriela Pîrlițeanu, Vlad Robaș