Evenimentele din luna Septembrie 2016 (116 evenimente fără expoziţii)

link Vezi evenimentele din luna August Vezi evenimentele din luna Octombrie link

print format

Joi, 01.09.2016 (0 evenimente)

  • Nu sunt evenimente

Vineri, 02.09.2016 (1 evenimente)

Ora: 19:00 | Focus Festival
Parcul Sub Arini

Sambata, 03.09.2016 (6 evenimente)

Ora: 9:00 | Targul Olarilor
Piata Mare
Ora: 10:00 | ATELIERUL DE…MEŞTERILIT
Teatrul GONG
Ora: 12:00 | ATELIERUL DE…MEŞTERILIT
Teatrul GONG
Ora: 17:00 | Fotbal: FC Hermannstadt - FC Zalău
Stadionul Municipal
Ora: 18:00 | SAREA-N BUCATE dupa Petre Ispirescu
Teatrul GONG
Ora: 19:00 | Focus Festival
Parcul Sub Arini

Duminica, 04.09.2016 (3 evenimente)

Ora: 9:00 | Targul Olarilor
Piata Mare
Ora: 11:00 | SAREA-N BUCATE dupa Petre Ispirescu
Teatrul GONG
Ora: 19:00 | Focus Festival
Parcul Sub Arini

Luni, 05.09.2016 (0 evenimente)

  • Nu sunt evenimente

Marti, 06.09.2016 (1 evenimente)

Ora: 18:00 | Anul Muzical Reger la Sibiu - Concerte de orga
Biserica Evanghelica

Miercuri, 07.09.2016 (0 evenimente)

  • Nu sunt evenimente

Joi, 08.09.2016 (2 evenimente)

Ora: 10:00 | Festivalul Dialog - Sibiu Book Festival - Open Minds
Piata Mica
Ora: 19:00 | IUBIRE CU NĂBĂDĂI de Marc Camoletti
Teatrul Radu Stanca

Vineri, 09.09.2016 (3 evenimente)

Ora: 9:00 | Turneul International de Judo Cupa Temerarul
Sala Transilvania
Ora: 10:00 | Festivalul Dialog - Sibiu Book Festival - Open Minds
Piata Mica
Ora: 19:00 | IUBIRE CU NĂBĂDĂI de Marc Camoletti
Teatrul Radu Stanca

Sambata, 10.09.2016 (7 evenimente)

Ora: 9:00 | Turneul International de Judo Cupa Temerarul
Sala Transilvania
Ora: 9:54 | Festivalului Tarafuri şi Fanfare
Muzeul Astra
Ora: 10:00 | ATELIERUL DE CREAT POVEŞTI
Teatrul GONG
Ora: 10:00 | Festivalul Dialog - Sibiu Book Festival - Open Minds
Piata Mica
Ora: 12:00 | ATELIERUL DE CREAT POVEŞTI
Teatrul GONG
Ora: 18:00 | PRINȚESELE SPION
Teatrul GONG
Ora: 19:00 | BĂRBATE, TRECI LA FAPTE! de Ray Cooney & John Chapman
Teatrul Radu Stanca

Duminica, 11.09.2016 (7 evenimente)

Ora: 9:00 | Turneul International de Judo Cupa Temerarul
Sala Transilvania
Ora: 9:54 | Festivalului Tarafuri şi Fanfare
Muzeul Astra
Ora: 10:00 | Festivalul Dialog - Sibiu Book Festival - Open Minds
Piata Mica
Ora: 11:00 | PRINȚESELE SPION
Teatrul GONG
Ora: 11:00 | Zilele Platosului
Arena Platos
Ora: 19:00 | Sibiu Opera Festival 2016
diverse spatii
Ora: 19:00 | BĂRBATE, TRECI LA FAPTE! de Ray Cooney & John Chapman
Teatrul Radu Stanca

Luni, 12.09.2016 (1 evenimente)

Ora: 19:00 | CONCURS INTERNAȚIONAL DE CANTO „VOX ARTIS”
Sala Thalia

Marti, 13.09.2016 (2 evenimente)

Ora: 18:00 | Anul Muzical Reger la Sibiu - Concerte de orga
Biserica Evanghelica
Ora: 19:00 | CONCURS INTERNAȚIONAL DE CANTO „VOX ARTIS”
Sala Thalia

Miercuri, 14.09.2016 (3 evenimente)

Ora: 19:00 | Sibiu Opera Festival
Sala Expo Redal Sibiu (str. J.S.Bach 4)
Ora: 19:00 | CONCURS INTERNAȚIONAL DE CANTO „VOX ARTIS”
Sala Thalia
Ora: 20:00 | CINE M-A văzut la Habitus: Sex după reţetă
Libraria Habitus

Joi, 15.09.2016 (4 evenimente)

Ora: 19:00 | Teatrul din cartier: Orașul meu
Colegiul Pedagogic „Andrei Șaguna”
Ora: 19:00 | CONCURS INTERNAȚIONAL DE CANTO „VOX ARTIS”
Sala Thalia
Ora: 19:00 | MARTIRI / MÄRTYRER de Marius von Mayenburg
Teatrul Radu Stanca
Ora: 19:00 | Media Music Awards 2016
Piata Mare

Vineri, 16.09.2016 (5 evenimente)

Ora: 11:00 | Transylvanian Grand Prix Sibiu
Sala Transilvania
Ora: 13:01 | International Taekwon-do ITF Seminar
Aria Sport Center
Ora: 19:00 | Sibiu Opera Festival
Sala Thalia
Ora: 19:00 | CONCURS INTERNAȚIONAL DE CANTO „VOX ARTIS”
Sala Thalia
Ora: 19:00 | MARTIRI / MÄRTYRER de Marius von Mayenburg
Teatrul Radu Stanca

Sambata, 17.09.2016 (9 evenimente)

Ora: 10:00 | ATELIERUL DE CREAT POVEŞTI
Teatrul GONG
Ora: 11:00 | Transylvanian Grand Prix Sibiu
Sala Transilvania
Ora: 12:00 | ATELIERUL DE CREAT POVEŞTI
Teatrul GONG
Ora: 12:00 | Sibiu Open 2016
Teren Pamira
Ora: 13:01 | International Taekwon-do ITF Seminar
Aria Sport Center
Ora: 18:00 | Strongman Champions League Romania
Piata Mare
Ora: 19:00 | Sibiu Opera Festival
Sala Thalia
Ora: 19:00 | O NOAPTE FURTUNOASA de I. L. Caragiale
Teatrul Radu Stanca
Ora: 21:00 | BattleMC Romania: Preselectii 2016 & Concert Chimie (Sibiu)
Faust Cafe

Duminica, 18.09.2016 (5 evenimente)

Ora: 11:00 | Transylvanian Grand Prix Sibiu
Sala Transilvania
Ora: 12:00 | Sibiu Open 2016
Teren Pamira
Ora: 13:01 | International Taekwon-do ITF Seminar
Aria Sport Center
Ora: 18:00 | Strongman Champions League Romania
Piata Mare
Ora: 19:00 | IUBIRE CU NĂBĂDĂI de Marc Camoletti
Teatrul Radu Stanca

Luni, 19.09.2016 (2 evenimente)

Ora: 12:00 | Take an Opera Break
diverse spatii
Ora: 12:00 | Sibiu Open 2016
Teren Pamira

Marti, 20.09.2016 (4 evenimente)

Ora: 12:00 | Take an Opera Break
diverse spatii
Ora: 12:00 | Sibiu Open 2016
Teren Pamira
Ora: 18:00 | Anul Muzical Reger la Sibiu - Concerte de orga
Biserica Evanghelica
Ora: 19:00 | Teatrul din cartier: A fost doar un vis
Colegiul Pedagogic „Andrei Șaguna”

Miercuri, 21.09.2016 (4 evenimente)

Ora: 12:00 | Take an Opera Break
diverse spatii
Ora: 12:00 | Sibiu Open 2016
Teren Pamira
Ora: 18:00 | Festivalul de Umor “Burduful de Aur” 2016
Cercul Militar
Ora: 19:00 | Sibiu Opera Festival
Biserica Evanghelică „Sf. Ioan”

Joi, 22.09.2016 (4 evenimente)

Ora: 12:00 | Sibiu Open 2016
Teren Pamira
Ora: 18:00 | Festivalul de Umor “Burduful de Aur” 2016
Cercul Militar
Ora: 19:00 | Sibiu Opera Festival
Sala Thalia
Ora: 19:00 | CU MULTUMIRILE FIRMEI / DIE FIRMA DANKT de Lutz Hübner
Teatrul Radu Stanca

Vineri, 23.09.2016 (9 evenimente)

Ora: 10:00 | Festivalul de Gastronomie franceza
diverse locatii
Ora: 10:00 | Sibiu Guitar Meeting 2016
Piata Mica
Ora: 10:00 | Vecinatate activa
Valea Aurie
Ora: 10:00 | CibinFEST 2016
Piata Mare
Ora: 12:00 | Sibiu Open 2016
Teren Pamira
Ora: 19:00 | Sibiu Opera Festival
Biserica Evanghelică „Sf. Ioan”
Ora: 19:00 | NOAPTEA BUFONILOR
Teatrul Radu Stanca
Ora: 19:00 | Dans contemporan: Simțuri. Spectacol expoziție
Casa Hermes
Ora: 20:00 | Concertul extraordinar GRINGO DE ROMANIA - A. G. WEINBERGER
Atrium Cafe Bistro & Art.

Sambata, 24.09.2016 (10 evenimente)

Ora: 10:00 | Festivalul de Gastronomie franceza
diverse locatii
Ora: 10:00 | Sibiu Guitar Meeting 2016
Piata Mica
Ora: 10:00 | ATELIERUL DE…MEŞTERILIT
Teatrul GONG
Ora: 10:00 | Vecinatate activa
Valea Aurie
Ora: 10:00 | CibinFEST 2016
Piata Mare
Ora: 12:00 | ATELIERUL DE…MEŞTERILIT
Teatrul GONG
Ora: 12:00 | Sibiu Open 2016
Teren Pamira
Ora: 19:00 | Sibiu Opera Festival
Sala Thalia
Ora: 19:00 | FAUST după J. W. Goethe
Baza SC Construcții SA
Ora: 19:00 | Dans contemporan: Simțuri. Spectacol expoziție
Casa Hermes

Duminica, 25.09.2016 (5 evenimente)

Ora: 10:00 | Festivalul de Gastronomie franceza
diverse locatii
Ora: 10:00 | CibinFEST 2016
Piata Mare
Ora: 12:00 | Sibiu Open 2016
Teren Pamira
Ora: 19:00 | Concert VOLTAJ
Shopping City Sibiu
Ora: 19:00 | Dans contemporan: Simțuri. Spectacol expoziție
Casa Hermes

Luni, 26.09.2016 (1 evenimente)

Ora: 10:00 | CibinFEST 2016
Piata Mare

Marti, 27.09.2016 (3 evenimente)

Ora: 10:00 | CibinFEST 2016
Piata Mare
Ora: 19:00 | Sibiu Opera Festival
Biserica Evanghelică Sibiu
Ora: 19:00 | GEGEN DEN FORTSCHRITT / CONTRA PROGRESULUI de Esteve Soler
Teatrul Radu Stanca

Miercuri, 28.09.2016 (4 evenimente)

Ora: 10:00 | Sibiu Senior. Puterea mintii si a trupului
diverse spatii
Ora: 10:00 | CibinFEST 2016
Piata Mare
Ora: 19:00 | Teatrul din cartier: Născut în ’90
Colegiul Pedagogic „Andrei Șaguna”
Ora: 20:00 | CINE M-A vazut la HABITUS: Bondoc
Libraria Habitus

Joi, 29.09.2016 (5 evenimente)

Ora: 10:00 | Sibiu Senior. Puterea mintii si a trupului
diverse spatii
Ora: 10:00 | CibinFEST 2016
Piata Mare
Ora: 19:00 | Teatrul din cartier: Monoloagele vecinului
Colegiul Pedagogic „Andrei Șaguna”
Ora: 19:00 | BĂRBATE, TRECI LA FAPTE! de Ray Cooney & John Chapman
Teatrul Radu Stanca
Ora: 20:00 | REZISTENȚA   (HAPPENING) un spectacol de Ioana B. Jucan
Studioul CAVAS din cadrul Facultății de Litere și Arte Sibiu

Vineri, 30.09.2016 (6 evenimente)

Ora: 10:00 | Sibiu Senior. Puterea mintii si a trupului
diverse spatii
Ora: 10:00 | Campionatul National de Bodybuilding Seniori 2016
Sala Transilvania
Ora: 10:00 | CibinFEST 2016
Piata Mare
Ora: 19:00 | Noaptea alba a galeriilor 2016
diverse spatii
Ora: 19:00 | Sibiu Opera Festival
Sala Thalia
Ora: 19:00 | FAUST după J. W. Goethe
Baza SC Construcții SA

CALENDAR EVENIMENTE

EXPOZIŢII TEMPORARE

17.11.2017 - 31.12.2017
Sala de Expoziții Temporare
Expoziția: Generația Marii Uniri – Alexandru și Ioan Lapedatu

13.11.2017 - 14.12.2017
Teatrul GONG
Expoziția de fotografie „Oameni și locuri”

12.11.2017 - 30.11.2017
Primaria Sibiu, Sala CIT
Salonul Internațional de Artă Fotografică de la Sibiu, ediția a 18-a

08.11.2017 - 28.02.2018
Muzeul de Artă Contemporană
Expoziţia: Centenarul femeilor din arta românească

03.11.2017 - 31.12.2017
Casa Albastra
Expoziţia: Salonul Școlii de fotografie, Ediția a IV-a

01.11.2017 - 30.11.2017
Piata Mare
Expoziţia: Muzeul Național Brukenthal 2007 – 2017


18.10.2017 - 31.12.2017
Palatul Brukenthal, Cabinetul de Cartografie
Expoziția: Mappa della Transilvania

28.09.2017 - 26.11.2017
Palatul Brukenthal, Cabinetul de Stampe și Desene
Expoziția: „Capodopere din colecția de stampe a baronului Samuel von Brukenthal”


16.08.2017 - 31.12.2017
Muzeul de Istorie Naturală, Sala Multimedia
Expoziția: Grădina secretă: tapetul oriental din Palatul Brukenthal

16.06.2017 - 17.12.2017
Palatul Brukenthal
Expoziția: 3 piese, 3 secole de istorie locală


18.05.2017 - 31.12.2017
Palatul Brukenthal, Curtea interioara
Expoziția: Același palat în lumini diferite

25.04.2017 - 31.12.2017
Muzeul de Istorie Naturală
Expoziţia: Guşteriţa prin ochii paleontologului