Evenimentele din luna Octombrie 2016 (119 evenimente fără expoziţii)

link Vezi evenimentele din luna Septembrie Vezi evenimentele din luna Noiembrie link

print format

Sambata, 01.10.2016 (9 evenimente)

Ora: 10:00 | NE ȚINEM DE CARTE @ HABITUS, ediția a 3-a, 2016
Libraria Habitus
Ora: 10:00 | ATELIERUL DE CREAT POVEŞTI
Teatrul GONG
Ora: 10:00 | Campionatul National de Bodybuilding Seniori 2016
Sala Transilvania
Ora: 10:00 | CibinFEST 2016
Piata Mare
Ora: 12:00 | ATELIERUL DE CREAT POVEŞTI
Teatrul GONG
Ora: 18:00 | Festivalul International “ROMAII POESIA”
Piata Mica
Ora: 18:00 | Lectură publică la Sibiu din romanul Spre văi de jad şi sălbăţie de Veronica D. Niculescu
Libraria Habitus
Ora: 18:00 | VRAJITORUL DIN OZ
Teatrul GONG
Ora: 19:00 | FAUST după J. W. Goethe
Baza SC Construcții SA

Duminica, 02.10.2016 (4 evenimente)

Ora: 10:00 | CibinFEST 2016
Piata Mare
Ora: 11:00 | CEL MAI MARE GULLIVER de Gellu Naum
Teatrul GONG
Ora: 18:00 | CEL MAI MARE GULLIVER de Gellu Naum
Teatrul GONG
Ora: 19:00 | 20 NOIEMBRIE după Lars Noren
Teatrul Radu Stanca

Luni, 03.10.2016 (0 evenimente)

  • Nu sunt evenimente

Marti, 04.10.2016 (3 evenimente)

Ora: 11:00 | Toamna studenteasca
Piata Mare
Ora: 19:00 | Teatrul din cartier: Orașul meu
Liceul Teoretic „Onisifor Ghibu”
Ora: 19:00 | Studentii sibieni cuceresc orasul: Microstagiunea scolii de teatru sibiene
diverse locatii

Miercuri, 05.10.2016 (4 evenimente)

Ora: 18:00 | Lansare de carte: Nicolae Avram - Mamé
Libraria Habitus
Ora: 19:00 | Teatrul din cartier: Născut în ’90
Liceul Teoretic „Onisifor Ghibu”
Ora: 19:00 | Studentii sibieni cuceresc orasul: Microstagiunea scolii de teatru sibiene
diverse locatii
Ora: 19:00 | Am angajat un ucigas profesionist de Aki Kaurismäki
Teatrul Radu Stanca

Joi, 06.10.2016 (4 evenimente)

Ora: 18:00 | Atelier de creatie: Scapă de stress
Libraria Habitus
Ora: 19:00 | Teatrul din cartier: Monoloagele vecinului
Liceul Teoretic „Onisifor Ghibu”
Ora: 19:00 | Studentii sibieni cuceresc orasul: Microstagiunea scolii de teatru sibiene
diverse locatii
Ora: 19:00 | NECUNOSCUTA CUNOSCUTĂ de Aleksander Ścibor-Rylski
Teatrul Radu Stanca

Vineri, 07.10.2016 (3 evenimente)

Ora: 19:00 | Studentii sibieni cuceresc orasul: Microstagiunea scolii de teatru sibiene
diverse locatii
Ora: 19:00 | BRAVUL SOLDAT ŠVEJK de Jaroslav Hašek
Biblioteca ASTRA, Sala Festivă
Ora: 19:30 | GALA TANARULUI ACTOR INDEPENDENT
Centrul de Tineret Sibiu, str Nicolae Teclu nr 41

Sambata, 08.10.2016 (7 evenimente)

Ora: 10:00 | ATELIERUL DE…MEŞTERILIT
Teatrul GONG
Ora: 10:00 | Vinfest 2016
Strada Cetatii
Ora: 12:00 | ATELIERUL DE…MEŞTERILIT
Teatrul GONG
Ora: 18:00 | POVESTEA CELOR 3 PURCELUŞI…CARE SUNT PATRU
Teatrul GONG
Ora: 19:00 | Studentii sibieni cuceresc orasul: Microstagiunea scolii de teatru sibiene
diverse locatii
Ora: 19:00 | OSCAR SI BUNI ROZ de Eric Emmanuel Schmitt
Teatrul Radu Stanca
Ora: 19:30 | CIRQUE DU VERITE / GALA TANARULUI ACTOR INDEPENDENT
Centrul de Tineret Sibiu, str Nicolae Teclu nr 41

Duminica, 09.10.2016 (5 evenimente)

Ora: 10:00 | Vinfest 2016
Strada Cetatii
Ora: 11:00 | POVESTEA CELOR 3 PURCELUŞI…CARE SUNT PATRU
Teatrul GONG
Ora: 19:00 | Studentii sibieni cuceresc orasul: Microstagiunea scolii de teatru sibiene
diverse locatii
Ora: 19:00 | TAKE, IANKE SI CADÂR de Victor Ion Popa
Teatrul Radu Stanca
Ora: 19:30 | IEDUL CU TREI CAPRE / GALA TANARULUI ACTOR INDEPENDENT
Centrul de Tineret Sibiu, str Nicolae Teclu nr 41

Luni, 10.10.2016 (3 evenimente)

Ora: 10:00 | Festivalul Tanar de la Sibiu
Teatrul GONG
Ora: 18:00 | Lansare de carte: “Arta uitării” de Andrei Codrescu
Libraria Habitus
Ora: 19:30 | Mihai Margineanu-Teatrul Minciuna
Sala Thalia

Marti, 11.10.2016 (3 evenimente)

Ora: 10:00 | Festivalul Tanar de la Sibiu
Teatrul GONG
Ora: 19:00 | Teatrul din cartier: A fost doar un vis
Liceul Teoretic „Onisifor Ghibu”
Ora: 19:00 | Recital cameral
Sala Thalia

Miercuri, 12.10.2016 (4 evenimente)

Ora: 11:00 | Festivalul Tanar de la Sibiu
Teatrul GONG
Ora: 19:00 | Teatrul din cartier: Dragostea durează o săptămână
Liceul Teoretic „Onisifor Ghibu”
Ora: 20:00 | CORO NERO de Stanislas Cotton
Studioul CAVAS din cadrul Facultății de Litere și Arte Sibiu
Ora: 20:00 | PROFESORUL DE VIOARĂ la CINE M-A văzut la Habitus
Libraria Habitus

Joi, 13.10.2016 (4 evenimente)

Ora: 11:00 | Festivalul Tanar de la Sibiu
Teatrul GONG
Ora: 16:30 | Lansare de carte: „Experimentul MAMATATA” de Iulian Tănase
Teatrul GONG
Ora: 19:00 | DESCHIDEREA STAGIUNII – CONCERT SIMFONIC
Sala Thalia
Ora: 19:00 | MOROI
Teatrul Radu Stanca

Vineri, 14.10.2016 (3 evenimente)

Ora: 11:00 | Festivalul Tanar de la Sibiu
Teatrul GONG
Ora: 19:00 | DESCHIDEREA STAGIUNII – CONCERT SIMFONIC
Sala Thalia
Ora: 19:00 | MOROI
Teatrul Radu Stanca

Sambata, 15.10.2016 (3 evenimente)

Ora: 11:00 | PĂLTINIȘ 1000
Paltinis
Ora: 17:00 | Festivalul Tanar de la Sibiu
Teatrul GONG
Ora: 19:00 | OAMENI OBIȘNUIȚI un spectacol de Gianina Cărbunariu
Teatrul Radu Stanca

Duminica, 16.10.2016 (2 evenimente)

Ora: 11:00 | Festivalul Tanar de la Sibiu
Teatrul GONG
Ora: 19:00 | ÎNCURCĂ-I DRACE! după Ray Cooney
Teatrul Radu Stanca

Luni, 17.10.2016 (4 evenimente)

Ora: 18:00 | Astra Film Festival 2016
Ora: 18:00 | Proiecție de gală: Sieranevada
Sala Thalia
Ora: 19:00 | ORB DE MINĂ de Székely Csaba
Teatrul Radu Stanca
Ora: 19:00 | Astra Film Junior 2016
diverse spatii

Marti, 18.10.2016 (4 evenimente)

Ora: 18:00 | Astra Film Festival 2016
Ora: 19:00 | Teatrul din cartier: A fost doar un vis
Colegiul Tehnic Energetic
Ora: 19:00 | FATA DE MĂTASE ARTIFICIALĂ / DAS KUNSTSEIDENE MÄDCHEN
Teatrul Radu Stanca
Ora: 19:00 | Astra Film Junior 2016
diverse spatii

Miercuri, 19.10.2016 (6 evenimente)

Ora: 16:00 | Noapte Albă la Biblioteca ASTRA
Biblioteca Astra, Sala festiva
Ora: 18:00 | Astra Film Festival 2016
Ora: 18:00 | Lansare de carte: Albumul de Aur al Sibiului
Biblioteca Astra, Sala festiva
Ora: 19:00 | Astra Film Junior 2016
diverse spatii
Ora: 19:00 | MARTIRI / MÄRTYRER de Marius von Mayenburg
Teatrul Radu Stanca
Ora: 22:00 | Teatru: Nimeni nu stie ce-i in inima mea
Home Bar

Joi, 20.10.2016 (4 evenimente)

Ora: 18:00 | Astra Film Festival 2016
Ora: 19:00 | Teatrul din cartier: Monoloagele vecinului
Colegiul Tehnic Energetic
Ora: 19:00 | Astra Film Junior 2016
diverse spatii
Ora: 19:00 | IUBIRE CU NĂBĂDĂI de Marc Camoletti
Teatrul Radu Stanca

Vineri, 21.10.2016 (4 evenimente)

Ora: 10:00 | Festivalul Handmade. Creative Buzz
Forumul German
Ora: 18:00 | Astra Film Festival 2016
Ora: 19:00 | Astra Film Junior 2016
diverse spatii
Ora: 19:00 | FAUST după J. W. Goethe
Baza SC Construcții SA

Sambata, 22.10.2016 (6 evenimente)

Ora: 10:00 | ATELIERUL DE CREAT POVEŞTI
Teatrul GONG
Ora: 10:00 | Festivalul Handmade. Creative Buzz
Forumul German
Ora: 12:00 | ATELIERUL DE CREAT POVEŞTI
Teatrul GONG
Ora: 17:00 | Lansare de carte Nicu Alifantis
Libraria Humanitas
Ora: 18:00 | Astra Film Festival 2016
Ora: 19:00 | FAUST după J. W. Goethe
Baza SC Construcții SA

Duminica, 23.10.2016 (6 evenimente)

Ora: 10:00 | Festivalul Handmade. Creative Buzz
Forumul German
Ora: 11:00 | O RAZA DE SOARE dupa Al. T. Popescu
Teatrul GONG
Ora: 17:00 | Sibiul vazut de sibieni. Proiectie eveniment
Sala Thalia
Ora: 18:00 | Astra Film Festival 2016
Ora: 18:00 | O RAZA DE SOARE dupa Al. T. Popescu
Teatrul GONG
Ora: 19:00 | OSTATIC LA MATUSICA de Morris Panych
Teatrul Radu Stanca

Luni, 24.10.2016 (1 evenimente)

Ora: 20:00 | CINE-MA vazut la HABITUS: Toni Erdmann
Libraria Habitus

Marti, 25.10.2016 (2 evenimente)

Ora: 19:00 | Spectacol de balet: Lacul Lebedelor
Redal Expo, intrarea B
Ora: 19:00 | CĂPRIȚO, EȘTI SĂTULĂ? / ZIEGE, BIST DU SATT? de Anatol Vitouch
Teatrul Radu Stanca

Miercuri, 26.10.2016 (1 evenimente)

Ora: 19:00 | Spectacol de balet: Lacul Lebedelor
Redal Expo, intrarea B

Joi, 27.10.2016 (4 evenimente)

Ora: 18:00 | Lansare de carte: Cazemata de Tudor Ganea
Libraria Habitus
Ora: 18:30 | ZAUBER ZAUBER ZAUBEREI
Teatrul GONG
Ora: 19:00 | CONCERT SIMFONIC
Sala Thalia
Ora: 19:00 | BĂRBATE, TRECI LA FAPTE! de Ray Cooney & John Chapman
Teatrul Radu Stanca

Vineri, 28.10.2016 (4 evenimente)

Ora: 18:00 | ALICE de Yann Verburgh, după Lewis Carroll
Teatrul GONG
Ora: 18:00 | ALICE de Yann Verburgh, după Lewis Carroll
Teatrul GONG
Ora: 19:00 | BĂRBATE, TRECI LA FAPTE! de Ray Cooney & John Chapman
Teatrul Radu Stanca
Ora: 19:30 | Teatrul BECOME: Insomniacii
Centrul de Tineret Sibiu

Sambata, 29.10.2016 (8 evenimente)

Ora: 10:00 | ATELIERUL DE…MEŞTERILIT
Teatrul GONG
Ora: 12:00 | ATELIERUL DE…MEŞTERILIT
Teatrul GONG
Ora: 18:00 | ALICE de Yann Verburgh, după Lewis Carroll
Teatrul GONG
Ora: 18:00 | ALICE de Yann Verburgh, după Lewis Carroll
Teatrul GONG
Ora: 19:00 | SOLITARITATE de Gianina Carbunariu
Teatrul Radu Stanca
Ora: 19:00 | Spectacolul de balet “Giselle”
Redal Expo, intrarea B
Ora: 19:30 | Film documentar: Grădina lui Celibidache
Sala Thalia
Ora: 19:30 | Festivalul International CLARA HASKIL 2016
Sala Thalia

Duminica, 30.10.2016 (3 evenimente)

Ora: 11:00 | SCAMATORII dupa Marin Sorescu
Teatrul GONG
Ora: 19:00 | HAMLET după W. Shakespeare
Teatrul Radu Stanca
Ora: 19:30 | Festivalul International CLARA HASKIL 2016
Sala Thalia

Luni, 31.10.2016 (1 evenimente)

Ora: 19:30 | Festivalul International CLARA HASKIL 2016
Sala Thalia

CALENDAR EVENIMENTE

EXPOZIŢII TEMPORARE

17.11.2017 - 31.12.2017
Sala de Expoziții Temporare
Expoziția: Generația Marii Uniri – Alexandru și Ioan Lapedatu

13.11.2017 - 14.12.2017
Teatrul GONG
Expoziția de fotografie „Oameni și locuri”

12.11.2017 - 30.11.2017
Primaria Sibiu, Sala CIT
Salonul Internațional de Artă Fotografică de la Sibiu, ediția a 18-a

08.11.2017 - 28.02.2018
Muzeul de Artă Contemporană
Expoziţia: Centenarul femeilor din arta românească

03.11.2017 - 31.12.2017
Casa Albastra
Expoziţia: Salonul Școlii de fotografie, Ediția a IV-a

01.11.2017 - 30.11.2017
Piata Mare
Expoziţia: Muzeul Național Brukenthal 2007 – 2017


18.10.2017 - 31.12.2017
Palatul Brukenthal, Cabinetul de Cartografie
Expoziția: Mappa della Transilvania

28.09.2017 - 26.11.2017
Palatul Brukenthal, Cabinetul de Stampe și Desene
Expoziția: „Capodopere din colecția de stampe a baronului Samuel von Brukenthal”


16.08.2017 - 31.12.2017
Muzeul de Istorie Naturală, Sala Multimedia
Expoziția: Grădina secretă: tapetul oriental din Palatul Brukenthal

16.06.2017 - 17.12.2017
Palatul Brukenthal
Expoziția: 3 piese, 3 secole de istorie locală


18.05.2017 - 31.12.2017
Palatul Brukenthal, Curtea interioara
Expoziția: Același palat în lumini diferite

25.04.2017 - 31.12.2017
Muzeul de Istorie Naturală
Expoziţia: Guşteriţa prin ochii paleontologului