Programul Festivalului Internaţional de Teatru

Print Friendly and PDF
fits
Festivalul International de Teatru de la Sibiu 2014

Durata: 6-15 iunie 2014

VEZI GALERIA FOTO FITS 2014

EXPOZITII PE DURATA FESTIVALULUI:

6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 iunie 2014
08:00
Zidul exterior al TNRS
EXPOZIȚIE DAN PERJOVSCHI
ROU / platforma de arte vizuale / 24h

6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 iunie 2014
10:00
Primăria Municipiului – Centrul de Informare Turistică
EXPOZIȚIE DE FOTOGRAFIE – SILVIU PURCĂRETE
ROU / expoziții / 8h

6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 iunie 2014
10:00
Primăria Municipiului – Centrul de Informare Turistică
EXPOZIȚIE DE FOTOGRAFIE – RADU AFRIM
ROU / expoziții / 8h

6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 iunie 2014
10:00
Librăria Habitus
OIDIP - EXPOZIȚIE DE FOTOGRAFIE – MIHAELA MARIN

6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 iunie 2014
10:00
Mojo Café
MARIONETTES – ULYANATYMOSHENKO
UKR / expoziții / 8h

6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 iunie 2014
10:00
EXPOZIȚIE DE MĂȘTI – ALI ASGHAR KHATIBZADEH
IRN / expoziții / 8h

6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 iunie 2014
10:00
Casa Artelor
EXPOZIȚIE DE GRAVURĂ ȘI DESEN: UNIVERSUL UNUI MARE ARTIST. MARCEL CHIRNOAGĂ
ROU / expoziții / 8h

6, 7, 8, 9 iunie 2014
12:00
Piaţa Mică
LUMINARIUM MIRAZOZO THE ARCHITECTS OF AIR
GBR / expoziţii / 9h

6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 iunie 2014
15:00
Teatrul Gong – Foaier
EPITAFURI – IN MEMORIAM CEZAR IVĂNESCU
ROU / expoziții / 4h

7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 iunie 2014
19:00
Sala Thalia – Foaier
EXPOZIȚIE DE PICTURĂ: ȘTEFAN CÂLȚIA. TRIPTIC: LUMEA CA TEATRU
ROU / expoziții / 1h

CONFERINȚĂ DE PRESĂ FITS
7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 iunie 2014

10:00
Librăria Habitus
Moderator: Octavian Saiu
conferinţe şi seminarii / 1h

ATELIERE:
6, 7, 8 iunie 2014

10:00
Casa de Cultură a Studenţilor - Sala Portocalie
PSYCHOLOGICAL GESTURE
Cu Yuri Kordonsky
WESLEYAN UNIVERSITY
USA / ateliere / 3h

BURSA DE SPECTACOLE DE LA SIBIU
11, 12, 13, 14 iunie 2014

10:30
Ibis Hotel
ROU / 9h

Biletele pentru evenimentele din cadrul celei de-a XXII-a ediție a Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu sunt puse în vânzare din data de 20 aprilie 2014. Organizatorii Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu pun în vânzare anual peste 20.000 de bilete și organizează, de asemenea, o serie importantă de evenimente la care publicul are acces gratuit, în limita locurilor disponibile.
BILETELE POT FI CUMPĂRATE LA AGENȚIA TEATRALĂ DIN SIBIU SAU ONLINE PRIN EVENTIM.RO.
Elevii, studenții și pensionarii beneficiază de reduceri de până la 50%, în limita locurilor disponibile.

Aţi văzut acest eveniment? V-a plăcut?
  • 307 voturi
print format tell a friend
fits
FITS: Programul zilei de Vineri, 6 iunie 2014

09:00
Casa de Cultură a Studenţilor - Sala Albastră
SOLVING MOVEMENT
Cu Francisco Gelabert
GELABERT AZZOPARDI COMPANYIA DE DANSA
ESP / ateliere / 3h

14:30
Atrium Café
CONVERSAŢII CULTURALE Noel Witts / Lavinia Alexe
LEEDS METROPOLITAN UNIVERSITY / UNIVERSITATEA LUCIAN BLAGA DIN SIBIU / BURSA DE SPECTACOLE
GBR - ROU / conferinţe şi seminarii / 1h

16:00
Teatrul pentru Copii şi Tineret Gong – Sala parter
VIAŢĂ DE EMIGRANT / LES TRIBULATIONS D’UNE ÉTRANGERE D’ORIGINE
De: Élizabeth Mazev
Regia: François Berreur
CIE LES INTEMPESTIFS
FRA / teatru / 1h10minîn limbile română și eng leză
Preţ bilete: 20 lei; 10 lei

17:00
Pietonala Nicolae Bălcescu
PARADA FANFAREI DIN PISA
Golden Brass Band

17:30
Pietonala Nicolae Bălcescu
TRIBUL CULORILOR / CIE CYCLOPLUME
FRA / stradă / 1h

18:00
Teatrul Național „Radu Stanca”
SINGURI / SEULS
Un spectacol de Wajdi Mouawad
AU CARRÉ DE L’HYPOTÉNUSE
FRA - LBN - CAN / teatru / 2h
Preţ bilete: 30 lei; 20 lei

18:00
Colegiul Național „Octavian Goga” - Sala de sport
PATRUZECI / FORTY
Coregrafie: Jo Strømgren
POLISH DANCE THEATRE - POZNAŃ BALLET
POL / dans / 1h05min
Preţ bilete: 20 lei; 15 lei

18:00
Magazinul Dedeman
ÎN PAŞI DE SAMBA
LONDON SCHOOL OF SAMBA
GBR / stradă / 1h

18:15
Pietonala Nicolae Bălcescu
PARADA FANFAREI DIN PISA
Golden Brass Band

19:00
Casa de Cultură a Sindicatelor - Sala Studio, intrarea C
JUMĂTATEA MEA DIFERITĂ / MONCHICHI
De și cu: Sébastien Ramirez & Honji Wang
COMPANY SÉBASTIEN RAMIREZ & HONJI WANG
FRA - DEU / dans / 55min
Preţ bilete: 20 lei

19:00
Teatrul pentru Copii şi Tineret Gong – Sala etaj
FĂ-MI LOC! / SHARE SOME SPACE WITH ME!
De: Anthony Michineau
Regia: Radu Beligan
ASOCIAŢIA INSPIRA
ROU / teatru / 2h
Preţ bilete: 30 lei

19:00
CAVAS – ULBS
PIESA DESPRE BEBELUŞ / THE PLAY ABOUT THE BABY
De: Mirna Herman Baletic & Ivan Penovic
Regia: Doc. Art. Marija Škaricic & Red. Prof. Art. Borna Baletic
UNIVERSITY OF ZAGREB - ACADEMY OF DRAMATIC ART
HRV / teatru / 2h45min (cu pauză)
Preţ bilete: 10 lei

19:15
Pietonala Nicolae Bălcescu
TRIBUL CULORILOR / CIE CYCLOPLUME
FRA / stradă / 45min

20:00
Sala Thalia
PĂTRATUL CURIOS / LE CARRÉ CURIEUX
De: Luca Aeschilimann, Vladimir Couprie, Gert de Cooman, Kenzo Tokuoka
Regia: Philippe Vande Weche
CIE CARRÉ CURIEUX, CIRQUE VIVANT!
BEL / circ / 1h
Preţ bilete: 20 lei; 10 lei

20:00
Pietonala Nicolae Bălcescu
PARADA FANFAREI DIN PISA
Golden Brass Band

20:45
Pietonala Nicolae Bălcescu
ÎN PAŞI DE SAMBA
LONDON SCHOOL OF SAMBA
GBR / stradă / 1h

21:00
Casa de Cultură a Sindicatelor – Intrarea A
INTRIGĂ ŞI IUBIRE / LOVE AND INTRIGUE
De: Friedrich von Schiller
Regia: Lev Dodin
MALY DRAMA THEATRE
RUS / teatru / 2h15min
Preţ bilete: 30 lei; 20 lei

21:30
Piața Mare
CONCERT ANDRA
ROU / muzică / 1h

22:00
Hala Balanţa
FAUST
După: Johann Wolfgang von Goethe
Regia: Silviu Purcărete
TEATRUL NAŢIONAL „RADU STANCA” SIBIU
ROU / teatru / 2h20minnerecomandat tinerilor sub 16 ani
Preţ bilete: 40 lei

22:30
Piața Mare
TRAPEZIȘTII / LES LENDEMAINS
FRA / circ / 50min

23:20
Piața Mare
SPECTACOL DE LASERE
10min

23:45
Cazarma 90
SPECTACOL DE ARTIFICII

Aţi văzut acest eveniment? V-a plăcut?
  • 87 voturi
print format tell a friend
fits
FITS: Programul zilei de Sambata, 7 iunie 2014

09:00
Casa de Cultură a Studenţilor - Sala Albastră
SOLVING MOVEMENT
Cu Francisco Gelabert
GELABERT AZZOPARDI COMPANYIA DE DANSA
ESP / ateliere / 3h

11:00
Parcul Sub Arini
FĂT-FRUMOS DIN LACRIMĂ
De: Mihai Eminescu
Regia: Marian Râlea
ABRACADABRA / TEATRUL VOSTRU / UNIVERSITATEA „LUCIAN BLAGA” DIN SIBIU - DEPARTAMENTUL DE ARTĂ TEATRALĂ
ROU / teatru / 3h

11:30
Librăria Habitus
Lansare de carte: Noi practici in artele spectacolului in Europa de Est
Editata de Iulia popovici

13:00
Pietonala Nicolae Bălcescu
UN ZEPELIN … DE RÂS! / CIA LA BALDUFA
ESP / stradă / 45min

13:00
Librăria Habitus
PIESE, TEXTE ŞI TRADUCERI. ANTOLOGIILE FESTIVALULUI INTERNAŢIONAL DE TEATRU DE LA SIBIU, 2014
Lansare carte: Antologia de piese prezentate în secţiunea spectacole lectură, FITS 2014 Editura Paideia. Colecţia Festivalul Internaţional de Teatru de la Sibiu, 2014
Lansare de carte: Unicitate în diversitate. Antologia de texte FITS 2014 Editura Universităţii „Lucian Blaga” Sibiu. Colecţia de carte a Festivalului Internaţional de Teatru de la Sibiu, 2014
Invitaţi: Constantin Chiriac, Camelia Botezatu, Ioana Mălău, Ion M. Tomuş
MODERATOR: OCTAVIAN SAIU
ROU / carte / 30min

13:30
Librăria Habitus
LANSĂRI DE CARTE ALE DEPARTAMENTULUI DE ARTĂ TEATRALĂ A UNIVERSITĂŢII „LUCIAN BLAGA“ DIN SIBIU
Autori: Alba Stanciu, Diana Fufezan, Diana Nechit, Lavinia Alexe, Luminiţa Puiuleţ, Veronica Pătru, Ion M. Tomuş
Invitaţi: Constantin Chiriac, Lavinia Alexe, Diana Fufezan, Diana Nechit, Veronica Pătru, Luminiţa Puiuleţ, Ion M. Tomuş
MODERATOR: RADU NECHIT
ROU / carte / 40min

13:45
Pietonala Nicolae Bălcescu
PE RITMURI DE SAXOFON / SAX A FOND
BEL / muzică / 45min

14:30
Atrium Café
CONVERSAŢII CULTURALE
Noel Witts / Lavinia Alexe
LEEDS METROPOLITAN UNIVERSITY / UNIVERSITATEA „LUCIAN BLAGA” DIN SIBIU / BURSA DE SPECTACOLE
GBR - ROU / conferinţe şi seminarii / 1h

16:00
Teatrul pentru Copii şi Tineret Gong – Sala parter
FULGERE DE TOAMNĂ TÂRZIE / LATE AUTUMN LIGHTNING
Regia și coregrafia: Moe Yamamoto
KANAZAWA BUTOH KAN
JPN / dans / 1h
Preţ bilete: 20 lei; 10 lei

16:00
Sala „Virgil Flonda” - ULBS
DISPUTE COMICE - FORMAT RUSESC DE COMEDIE / COMEDY BATTLE – RUSSIAN COMEDY FORMAT PROIECT SPIEGEL
Regia: Konstantin Andreev
KIVIN RE. ASSOCIATION (CLUB OF FUNNY AND QUICK-WITTED YOUTH)
GER - GBR - ROU - FRA / teatru / 1h30min

16:00
Astra Film Cinema (Piata Mica 11)
INCENDII
Regia Denis Villeneuve
CAN/FR/ Film/2h10;

17:00
Pietonala Nicolae Bălcescu
PARADA FANFAREI DIN PISA
Golden Brass Band

17:00
Shopping City Sibiu
TRIBUL CULORILOR / CIE CYCLOPLUME
FRA / stradă / 1h

17:30
Pietonala Nicolae Bălcescu
ÎN PAŞI DE SAMBA
LONDON SCHOOL OF SAMBA
GBR / stradă / 1h

18:00
Casa de Cultură a Sindicatelor – Intrarea A
INTRIGĂ ŞI IUBIRE / LOVE AND INTRIGUE
De: Friedrich von Schiller
Regia: Lev Dodin
MALY DRAMA THEATRE
RUS / teatru / 2h15min
Preţ bilete: 30 lei; 20 lei

18:15
Pietonala Nicolae Bălcescu
UN ZEPELIN … DE RÂS! / CIA LA BALDUFA
ESP / stradă / 45min

19:00
Teatrul pentru Copii şi Tineret Gong – Sala etaj
TIPOGRAFIC MAJUSCUL / TYPOGRAPHIC CAPITAL LETTERS
Un spectacol de Gianina Cărbunariu
TEATRUL ODEON
ROU / teatru / 1h30min
Preţ bilete: 30 lei

19:00
Pietonala Nicolae Bălcescu
PE RITMURI DE SAXOFON / SAX A FOND
BEL / muzică / 45min

19:45
Shopping City Sibiu
TRIBUL CULORILOR / CIE CYCLOPLUME
FRA / stradă / 1h

20:00
SALA THALIA
DESPRE EFECTUL DĂUNĂTOR AL TUTUNULUI – CONCERT ÎNTR-UN ACT / LES MÉFAITS DU TABAC – CONCERT EN UN ACTE
De: Anton Tchekhov, Johann Sebastian Bach, Luciano Berio, Piotr Ilitch Tchaïkovski
Regia: Denis Podalydès
C.I.C.T. - THÉÂTRE DES BOUFFES DU NORD
FRA / teatru / 1h
Preţ bilete: 30 lei; 10 lei

20:30
Pietonala Nicolae Bălcescu
ÎN PAŞI DE SAMBA
LONDON SCHOOL OF SAMBA
GBR / stradă / 1h

21:00
Pietonala Nicolae Bălcescu
PARADA FANFAREI DIN PISA
Golden Brass Band

21:00
Teatrul Naţional „Radu Stanca”
AVARUL / THE MISER
După: Molière
Regia: Bastian Kraft
SCHAUSPIELHAUS WIEN
AUT / teatru / 2h
Preţ bilete: 30 lei; 20 lei

21:00
Cetatea Cisnădioara
BLACKBIRD
De: David Harrower
Regia: Andreea Grosu & Andrei Grosu
UNTEATRU
ROU / teatru / 1h20min
Spectacol nerecomandat tinerilor sub 16 ani

21:30
Piaţa Mare
PE ÎNTUNERIC
TEATR KTO
POL / teatru / 1h

22:00
Hala Balanţa
FAUST
După: Johann Wolfgang von Goethe
Regia: Silviu Purcărete
TEATRUL NAŢIONAL „RADU STANCA” SIBIU
ROU / teatru / 2h20min
Preţ bilete: 40 lei

22:30
Piața Mare
CONCERT PASĂREA ROCK
ROU / muzică / 1h

23:00
Casa de Cultură a Sindicatelor - Sala Studio, intrarea C
BLESTEMAT SĂ FIE TRĂDĂTORUL DE PATRIE! / DAMNED BE THE TRAITOR OF HIS HOMELAND!
De: Borut Šeparović, Tomaž Toporišič
Regia: Oliver Frljić
MLADINSKO THEATRE
SVN / teatru / 1h15min
Preţ bilete: 20 lei

23:00
CAVAS – ULBS
BUTOIUL CU PULBERE / THE BARREL OF GUNPOWDER (BURE BARUTA)
Regia: Boris Isaković
UNIVERSITY OF NOVI SAD, ACADEMY OF ARTS
SRB / teatru / 1h30min
Preţ bilete: 10 lei

Aţi văzut acest eveniment? V-a plăcut?
  • 68 voturi
print format tell a friend
fits
FITS: Programul zilei de Duminica, 8 iunie 2014

11:00
Parcul Sub Arini
FĂT-FRUMOS DIN LACRIMĂ
De: Mihai Eminescu
Regia: Marian Râlea
ABRACADABRA / TEATRUL VOSTRU / UNIVERSITATEA „LUCIAN BLAGA” DIN SIBIU - DEPARTAMENTUL DE ARTĂ TEATRALĂ
ROU / teatru / 3h

11:30
Librăria Habitus
DIALOGURILE FESTIVALULUI: LEV DODIN ŞI MARINA DAVYDOVA
RUS / conferinţe şi seminarii / 1h

13:00
Pietonala Nicolae Bălcescu
UN ZEPELIN … DE RÂS! / CIA LA BALDUFA
ESP / stradă / 45min

14:00
Librăria Humanitas „Constantin Noica“
ANGELICA LIDDELL – CASA FORŢEI
De: Angelica Liddell
Traducere de Marin Mălaicu-Hondrari
Invitaţi: François Berreur, George Banu, Marin Mălaicu-Hondrari.
MODERATOR: CĂTĂLIN ŞTEFĂNESCU
ESP / spectacol-lectură / 2h

14:30
Atrium Café
CONVERSAŢII CULTURALE Noel Witts / Lavinia Alexe
LEEDS METROPOLITAN UNIVERSITY / UNIVERSITATEA „LUCIAN BLAGA” DIN SIBIU / BURSA DE SPECTACOLE
GBR - ROU / conferinţe şi seminarii / 1h

16:00
Teatrul pentru Copii şi Tineret Gong – Sala parter
O MARE DE AMINTIRI / THE SEA OF MEMORIES
Regia și coregrafia: Moe Yamamoto & Kei Shirasaka
KANAZAWA BUTOH KAN
JPN / dans / 1h
Preţ bilete: 20 lei; 10 lei

16:00
Sala „Virgil Flonda” - ULBS
SIBIU, O RANĂ NEÎNCHISĂ
Cities on Stage
Regia: Vlad Massaci
TEATRUL NAȚIONAL „RADU STANCA”, SIBIU / ODEON THÉÂTRE DE L’EUROPE, PARIS
ROU - FRA / teatru / 1h30min

16:00
Sala Astra Film Cinema (Piața Mică, nr. 11)
TIERRA FIRME (TEREN SOLID). TEATRUL SOCIAL-POLITIC ÎN AMERICA LATINĂ (2013)
De: Ines von Bonhorst şi Yuri Pirondi
Q&A CU REGIZORII
GBR - PRT - ITA / film / 1h45min

17:00
Biblioteca Astra - Sala Festivă
RICHARD DEMARCO & HORIA PETRA PETRESCU
Regia: Noel Witts & Ana Mujat
PALM ENSEMBLE, LEEDS METROPOLITAN UNIVERSITY, DAT - CAVAS, UNIVERSITATEA „LUCIAN BLAGA” DIN SIBIU, BURSA DE SPECTACOLE
GBR - ROU / performance / 40min

17:00
Pietonala Nicolae Bălcescu
PE RITMURI DE SAXOFON / SAX A FOND
BEL / muzică / 1h

18:00
Teatrul Naţional „Radu Stanca”
SOLITARITATE
Un spectacol de Gianina Cărbunariu
TEATRUL NAŢIONAL „RADU STANCA” SIBIU
ROU / teatru / 1h55min
Preţ bilete: 30 lei; 20 lei

18:00
Colegiul Național „Octavian Goga” - Sala de sport
IATĂ-L PE GODOT! / GODOT HAS COME!
De: Minoru Betsuyaku
Regia: K. Kiyama
THEATRE OFFICE NATORI
JPN / teatru / 1h40min
Preţ bilete: 20 lei; 15 lei

18:00
CAVAS – ULBS
SOLDAŢII FĂRĂ MORMÂNT / BURY THE DEAD
De: Irwin Shaw
Regia: Cosmin Chivu
PACE UNIVERSITY PERFORMING ARTS, NEW YORK
USA / teatru / 55min
Preţ bilete: 10 lei

18:00
Pietonala Nicolae Bălcescu
ÎN PAŞI DE SAMBA
LONDON SCHOOL OF SAMBA
GBR / stradă / 1h

18:45
Pietonala Nicolae Bălcescu
UN ZEPELIN … DE RÂS! / CIA LA BALDUFA
ESP / stradă / 45min

19:00
Teatrul pentru Copii şi Tineret Gong – Sala etaj
CEL MAI FRUMOS ROMAN DIN LUME
De: Larry Tremblay
Regia: Alexandra Penciuc
UNTEATRU
ROU / teatru / 1h30min
Preţ bilete: 20 lei

19:30
Pietonala Nicolae Bălcescu
PE RITMURI DE SAXOFON / SAX A FOND
BEL / muzică / 1h

20:00
Sala Thalia
PING PANG QIU
Un spectacol de: Angélica Liddell
ANGÉLICA LIDDELL / ATRA BILIS TEATRO
ESP / teatru / 1h40min
Preţ bilete: 20 lei; 10 lei

20:30
Pietonala Nicolae Bălcescu
ÎN PAŞI DE SAMBA
LONDON SCHOOL OF SAMBA
GBR / stradă / 1h

21:00
Casa de Cultură a Sindicatelor – Intrarea A
DECA DANCE
Coregrafia: Ohad Naharin
BATSHEVA ENSEMBLE
ISR / dans / 1h30min
Preţ bilete: 30 lei; 20 lei

21:00
Cetatea Cisnădioara
O NOUĂ ZI ... UN NOU SOARE
Contemporary Flamenco and World Music Fusion LLARENA „MICHITO”
MEX / muzică / 1h05min
Preţ bilete: 20 lei; 10 lei

21:30
Piaţa Mare
PE ÎNTUNERIC
TEATR KTO
POL / teatru / 1h

22:30
Piața Mare
TRAPEZIȘTII / LES LENDEMAINS
FRA / circ / 50min

23:00
Casa de Cultură a Sindicatelor - Sala Studio, intrarea C
BIJUTERII / CESC GELABERT V.O. +
Coregrafia: Cesc Gelabert
GELABERT AZZOPARDI CIA DE DANSA
ESP / dans / 1h
Preţ bilete: 20 lei

23:00
CAVAS – ULBS
E FRUMOS CE-MI PLACE MIE
De: George Călinescu
Regia: Prof. univ. dr. Bogdan Ulmu
UNESCO & UNIVERSITATEA „DUNĂREA DE JOS” GALAŢI
ROU / teatru / 2h (cu pauză)
Preţ bilete: 10 lei

Aţi văzut acest eveniment? V-a plăcut?
  • 61 voturi
print format tell a friend
fits
FITS: Programul zilei de Luni, 9 iunie 2014

10:00
Casa de Cultură a Studenților – Sala Albastră
DE CE RÂDEM DE CLOVNII TRIȘTI?
CU VICTOR QUEZADA & COMPAGNIE UMBRAL
FRA / ateliere / 3h

11:30
Librăria Habitus
MARINA DAVIDOVA IN DIALOG CU SERGIY VASILIEV
Moderator Sever Voinescu

13:00
Libraria Habitus
LANSARE DE CARTE: ANA - SENS SI IMAGINE
de Alexa Visarion

14:00
Librăria Humanitas „Constantin Noica“
ALEXANDRA BADEA – PULVERIZARE
Traducere de Eugen Jebeleanu
Invitat special: Alexandra Badea
Invitat: Eugen Jebeleanu
MODERATOR: CĂTĂLIN ŞTEFĂNESCU
ROU - FRA / spectacol-lectură / 2h

14:30
Atrium Café
CONVERSAŢII CULTURALE Noel Witts / Lavinia Alexe
LEEDS METROPOLITAN UNIVERSITY / UNIVERSITATEA „LUCIAN BLAGA” DIN SIBIU / BURSA DE SPECTACOLE
GBR - ROU / conferinţe şi seminarii / 1h

16:00
Pietonala Nicolae Bălcescu
LEVITAȚIA INDIANĂ
I MATTACHIONI VOLANTI
ITA / stradă / 4h

16:00
Teatrul pentru Copii şi Tineret Gong – Sala parter
MACBETH
De: William Shakespeare
Regia: Mansai Nomura
SETAGAYA PUBLIC THEATRE
JPN / teatru / 1h30min
Preţ bilete: 20 lei; 10 lei

16:00
Sala „Virgil Flonda” - ULBS
FRAGMENTE DE LA OPERA DIN PEKIN / FROM PEKING OPERA - FRAGMENTS OPERA:
ROMANCE OF JADE BRACELET & FAREWELL MY LOVE
Adaptare după poveşti populare antice chinezești
Regia: Peking Opera Department, The Central
Academy of Drama, China
THE CENTRAL ACADEMY OF DRAMA IN BEIJING
CHN / teatru / 35min
Preţ bilete: 10 lei

16:00
Sala Astra Film Cinema (Piața Mică, nr. 11)
PETER BROOK, LIVADA DE VISINI
FRA / film / 2h12min

17:00
Biblioteca Astra – Sala Festivă
RICHARD DEMARCO & HORIA PETRA PETRESCU
Regia: Noel Witts & Ana Mujat
PALM ENSEMBLE, LEEDS METROPOLITAN UNIVERSITY, DAT - CAVAS, UNIVERSITATEA „LUCIAN BLAGA” DIN SIBIU, BURSA DE SPECTACOLE
GBR - ROU / performance / 40min

17:00
Pietonala Nicolae Bălcescu
PARADA FANFAREI DIN PISA
Golden Brass Band

18:00
Sala Astra Film Cinema (Piața Mică, nr. 11)
PETER BROOK – TRAGEDIA LUI CARMEN (1983)
Libret de Henri Meilhac şi Ludovic Halévy, preluată din nuvela lui Prosper Mérimée (1845)
Adaptare: Marius Constant, Jean-Claude Carrière, Peter Brook
Muzică : Georges Bizet
FRA / film / 1h25min

18:00
Teatrul Naţional „Radu Stanca”
CÂND PLOAIA SE VA OPRI
De: Andrew Bovell
Regia: Radu Afrim
TEATRUL „TOMA CARAGIU” PLOIEȘTI
ROU / teatru / 2h15min
Preţ bilete: 30 lei; 20 lei

18:00
Sinagogă
O NOUĂ ZI ... UN NOU SOARE
Contemporary Flamenco and World Music Fusion
LLARENA „MICHITO”
MEX / muzică / 1h05min
Preţ bilete: 10 lei

18:00
Pietonala Nicolae Bălcescu
STATUI
Regia: Marian Râlea
TEATRUL VOSTRU & UNIVERSITATEA „LUCIAN BLAGA” DIN SIBIU – DEPARTAMENTUL DE ARTĂ TEATRALĂ
ROU / stradă / 1h

19:00
Piața Mare
GEOGRAFIA INUTIL …
De: Ștefan Peca
ERRO GRUPO
BRA / teatru / 1h10min

19:00
Teatrul pentru Copii şi Tineret Gong – Sala etaj
DREAMING ROMANIA
De: Mihai Pintilei
Regia: Radu Horghidan & Mihai Pintilei
TEATRU FIX
ROU / teatru / 1h45min
Preţ bilete: 20 lei

19:00
Pietonala Nicolae Bălcescu
PE RITMURI DE SAXOFON / SAX A FOND
BEL / muzică / 45min

19:00
Cetatea Cisnădioara
TRADIŢII DESPRE PRIETENIE / BINARI
De: Jungnam Lee
Regia: Jungnam Lee
MAC THEATRE
KOR / teatru / 45min
Preţ bilete: 20 lei; 10 lei

19:45
Pietonala Nicolae Bălcescu
PARADA MAJORETELOR DIN LITUANIA / POM POM GIRLS „ZVAIGZDUNE” AND ORCHESTRA
LIT / stradă / 1h

20:00
Sala Thalia
IZVOR NESECAT / OPEN SOURCE
Coregrafia: Talia Landa & The Maria Kong Team
MARIA KONG DANCERS COMPANY
ISR / dans / 1h
Preţ bilete: 30 lei; 10 lei

20:45
Pietonala Nicolae Bălcescu
PE RITMURI DE SAXOFON / SAX A FOND
BEL / muzică / 45min

21:00
Colegiul Național „Octavian Goga” - Sala de sport
ZIC ZAC
Un spectacol de: Andrea Gavriliu & Ştefan Lupu
ROU / teatru-dans / 1h05min
Preţ bilete: 20 lei; 15 lei

21:00
Cetatea Cisnădioara
TRADIŢII DESPRE PRIETENIE BINARI
De: Jungnam Lee
Regia: Jungnam Lee
MAC THEATRE
KOR / teatru / 45min
Preţ bilete: 20 lei; 10 lei

23:00
Casa de Cultură a Sindicatelor - Sala Studio, intrarea C
PIATRA
De: Marius von Mayenburg
Regia: Theodor Cristian Popescu
UNIVERSITATEA DE ARTE DIN TÂRGUMUREŞ - SECŢIA ROMÂNĂ
ROU / teatru / 1h40min
Preţ bilete: 10 lei

23:00
CAVAS – ULBS
OMUL CEL BUN DIN SÎCIUAN
De: Bertolt Brecht
Regia: Anca Bradu
UNIVERSITATEA „LUCIAN BLAGA” DIN SIBIU - DEPARTAMENTUL DE ARTĂ TEATRALĂ
ROU / teatru / 2h
Preţ bilete: 10 lei

Aţi văzut acest eveniment? V-a plăcut?
  • 34 voturi
print format tell a friend
fits
FITS: Programul zilei de Marti, 10 iunie 2014

09:00
Casa de Cultură a Studenţilor - Sala Albastră
DEVELOPING THE CHARACTER’S PHYSICAL POINT OF VIEW
Cu: Sebastian Smeureanu
PACE UNIVERSITY, NEW YORK
USA / ateliere / 3h

11:30
UN DIALOG CU LUCIAN BOIA - ROMÂNI, STRĂINI, MINORITARI: O PRIVIRE ISTORICĂ MODERATOR: OCTAVIAN SAIU
ROU / conferinţe şi seminarii / 1h

13:00
Librăria Habitus
LANSĂRILE FUNDAŢIEI CULTURALE „CAMIL PETRESCU” – REVISTA „TEATRUL AZI”
„Cel ce vede glasul – Márti Sipos de vorbă cu András Visky”, prefață de Péter Esterházy
Publicațiile editate cu prilejul aniversării a 120 de ani de la nașterea lui Camil Petrescu: „Caragiale în vremea lui” de Camil Petrescu – „Procesul tovarășului Camil”, document de
istorie literară datorat lui Ion Vartic Revista „Cetatea literară” (director Camil Petrescu), colecție completă în ediție anastatică
ROU / carte / 1h

14:00
Librăria Humanitas „Constantin Noica“
IERUSALIM
Spectacol prezentat de Catalin Stefanescu
GBR/ spectacol-lectură / 2h

14:30
Atrium Café
CONVERSAŢII CULTURALE Noel Witts / Lavinia Alexe
LEEDS METROPOLITAN UNIVERSITY / UNIVERSITATEA „LUCIAN BLAGA” DIN SIBIU / BURSA DE SPECTACOLE
GBR - ROU / conferinţe şi seminarii / 1h

16:00
Sala Astra Film Cinema (Piața Mică, nr. 11)
PETER BROOK – REGELE LEAR, FRAGMENTE (1971)
Adaptarea cinematografică britanică după piesa lui Shakespeare, regizată de Peter Brook
GBR / film / …

16:00
Pietonala Nicolae Bălcescu
DUHUL LĂMPII FERMECATE / I MATTACHIONI VOLANTI
ITA / stradă / 4h

17:00
Sala Astra Film Cinema (Piața Mică, nr. 11)
PETER BROOK – TRAGEDIA LUI HAMLET (2002)
Adaptarea cinematografică britanică după piesa lui Shakespeare, regizată de Peter Brook
GBR - FRA / film / 2h12min

17:00
Biserica Sf. Ioan (lângă Casa Teutsch)
PE ÎNSERAT (CONCERT DE HANG)
FRANCESCO AGNELLO
FRA / muzică / 1h
Preţ bilete: 10 lei

17:00
Pietonala Nicolae Bălcescu
PARADA MAJORETELOR DIN LITUANIA / POM POM GIRLS „ZVAIGZDUNE” AND ORCHESTRA
LIT / stradă / 1h

18:00
Teatrul Naţional „Radu Stanca”
SPRE DAMASC / TO DAMASCUS
De: August Strindberg
Regia: Jan Klata
THE NATIONAL STARY THEATRE
POL / teatru / 2h10min
Preţ bilete: 30 lei; 20 lei

18:00
Piața Mare
GEOGRAFIA INUTIL …
De: Ștefan Peca
ERRO GRUPO
BRA / teatru / 1h10min

18:00
Pietonala Nicolae Bălcescu
STATUI
Regia: Marian Râlea
TEATRUL VOSTRU & UNIVERSITATEA „LUCIAN BLAGA” DIN SIBIU – DEPARTAMENTUL DE ARTĂ TEATRALĂ
ROU / stradă / 1h

19:00
Teatrul pentru Copii şi Tineret Gong – Sala etaj
TOTUL E DE VÂNZARE / THE PRICE OF EVERYTHING
De și cu Daniel Bye
ARC, STOCKTON AND DANIEL BYE
GBR / teatru / 1h
Preţ bilete: 30 lei

19:00
Pietonala Nicolae Bălcescu
PARADA MAJORETELOR DIN LITUANIA / POM POM GIRLS „ZVAIGZDUNE” AND ORCHESTRA
LIT / stradă / 1h

19:00
Pietonala Nicolae Bălcescu
O NEBUNIE DE MUZICĂ! / LA FANFARE SAUGRENUE
FRA / muzică / 1h

20:00
Sala Thalia
LEBĂDA NEAGRĂ ŞI ALBĂ / CUNA NEGRA & BLANCA
Coregrafia: Jesús Carmona
JESÚS CARMONA & CIA
ESP / dans / 1h15min
Preţ bilete: 30 lei; 10 lei

20:00
Piața Mică
FETELE DE LA ETAJUL 2 / LADY COCKTAIL
BEL / circ / 45min

20:45
Pietonala Nicolae Bălcescu
O NEBUNIE DE MUZICĂ! / LA FANFARE SAUGRENUE
FRA / muzică / 1h

21:00
Casa de Cultură a Sindicatelor – Intrarea A
FLAMENCO ŞI POEZIE / FLAMENCO Y POESIA
Coregrafia: María Pagés
MARÍA PAGÉS COMPANÍA
ESP / dans / 1h30min
Preţ bilete: 30 lei; 20 lei

21:00
Cetatea Cisnădioara
VIEŢILE NOASTRE / PIERRE ET MOHAMED
De: Fr. Adrien Candiard
Regia: Francesco Agnello
A.I.R.C.A.C. - FRANCESCO AGNELLO
FRA / teatru / 1h
Preţ bilete: 20 lei; 10 lei


23:00

Casa de Cultură a Sindicatelor - Sala Studio, intrarea C
EROII LUI JULIAN TUWIM / TU-WIM
De: Arkadiusz Wójcik
Regia: Jarosław Staniek
TEATR POWSZECHNY W ŁODZI
POL / teatru / 1h30min
Preţ bilete: 20 lei

23:00
Sala „Virgil Flonda” - ULBS
DOAR O DATĂ
Regia: Bodor Johanna
UNIVERSITATEA DE ARTE DIN TÂRGUMUREŞ - SECŢIA MAGHIARĂ
ROU / teatru / 30min
Preţ bilete: 10 lei

Aţi văzut acest eveniment? V-a plăcut?
  • 37 voturi
print format tell a friend
fits
FITS: Programul zilei de Miercuri, 11 iunie 2014

09:00
Casa de Cultură a Studenţilor - Sala Albastră
DEVELOPING THE CHARACTER’S PHYSICAL POINT OF VIEW
Cu: Sebastian Smeureanu
USA / ateliere / 3h

11:00
Librăria Habitus
UN DIALOG CU JAN KLATA
Moderator: Octavian Saiu
POL / conferinţe şi seminarii / 1h

13:00
Librăria Habitus
LANSARE DE CARTE: TWENTIETH CENTURY PERFORMANCE READER
Editată de Noel Witts şi Teresa Brayshaw, Editura Routledge, 2013
Acompaniată de un spectacol-prelegere, în regia lui Oliver Bray
MODERATOR: OCTAVIAN SAIU
GBR / carte / 40min

14:00
Librăria Humanitas „Constantin Noica“
ALEX ADAM – 54’5’ NORD 10’54’EST
De: Alex Adam
Traducere de Victor Scoradeţ
Invitat special: Alex Adam
Invitaţi: Octavian Saiu, Victor Scoradeţ
DEU / spectacol-lectură / 2h

14:30
Atrium Café
CONVERSAŢII CULTURALE Noel Witts / Lavinia Alexe
LEEDS METROPOLITAN UNIVERSITY / UNIVERSITATEA „LUCIAN BLAGA” DIN SIBIU / BURSA DE SPECTACOLE
GBR - ROU / conferinţe şi seminarii / 1h

16:00
Pietonala Nicolae Bălcescu
LEVITAȚIA INDIANĂ / I MATTACHIONI VOLANTI
ITA / stradă / 4h

16:00
Teatrul pentru Copii şi Tineret Gong – Sala parter
CIORAN INTIM
De: Emil Cioran
GEORGE BANU & FRANCESCO AGNELLO
FRA - ROU / lectură muzicală / 55min
Preţ bilete: 20 lei; 10 lei

16:00
Sala „Virgil Flonda” - ULBS
ÎNAPOI LA VIAŢĂ / BACK TO LIFE
De: LU Xun
Regia: LI Sha
SHANGHAI THEATRE ACADEMY
CHN / teatru / 1h15min
Preţ bilete: 10 lei

16:00
Sala Astra Film Cinema (Piața Mică, nr. 11)
PIPO DELBONO - SANGE
FRA / film / 2h02min

17:00
Biserica Sf. Ioan (lângă Casa Teutsch)
O NOUĂ ZI ... UN NOU SOARE
Contemporary Flamenco and World Music Fusion
LLARENA „MICHITO”
MEX / muzică / 1h20min
Preţ bilete: 10 lei

18:00
CAVAS - ULBS
HAND MADE
Regia: Veronica & Cătălin Pătru
UNIVERSITATEA „LUCIAN BLAGA” DIN SIBIU - DEPARTAMENTUL DE ARTĂ TEATRALĂ
ROU / teatru / 50min
Preţ bilete: 10 lei

18:00
Sala Astra Film Cinema (Piața Mică, nr. 11)
PIPO DELBONO - AMORE CARNE
Film/1h15'

18:00
Piața Mică
FETELE DE LA ETAJUL 2 / LADY COCKTAIL
BEL / circ / 45min

18:00
Pietonala Nicolae Bălcescu
STATUI
Regia: Marian Râlea
TEATRUL VOSTRU & UNIVERSITATEA „LUCIAN BLAGA” DIN SIBIU – DEPARTAMENTUL DE ARTĂ TEATRALĂ
ROU / stradă / 1h

18:00
Curtea Liceului de Artă
CIRQUE POP’UP - ATOMIC-BIKINI / CIE POPUL’ART
FRA / stradă / 20min
Spectacol nerecomandat copiilor sub 12 ani

18:30
CIE POPUL’ART
FRA / stradă / 20min - se repetă de 3 ori, cu pauză
Spectacol nerecomandat copiilor sub 12 ani

19:00
Teatrul pentru Copii şi Tineret Gong – Sala etaj
PUNCT TRIPLU
Un spectacol de: Bogdan Georgescu
TEATRUL NAȚIONAL TÂRGU-MUREŞ
ROU / teatru / 1h35min
Preţ bilete: 30 lei

19:00
Sinagogă
PE ÎNSERAT (CONCERT DE HANG)
A.I.R.C.A.C. - FRANCESCO AGNELLO
FRA / muzică / 1h
Preţ bilete: 10 lei

19:00
Pietonala Nicolae Bălcescu
PARADA MAJORETELOR DIN LITUANIA / POM POM GIRLS „ZVAIGZDUNE” AND ORCHESTRA
LIT / stradă / 1h

19:00
Piata Mica
CONCERT MUSIKVEREIN
DEU/music/1h

20:00
Teatrul Naţional „Radu Stanca”
FRAŢI VITREGI / THE SIBLINGS
De: Thomas Bernhard
Regia: Krystian Lupa
THE NATIONAL STARY THEATRE
POL / teatru / 3h20min (cu 2 pauze)
Preţ bilete: 40 lei; 30 lei

20:00
Sala Thalia
HAI IU IU NU HEY YOU YOU (MARIA TĂNASE REMIX)
Regia: Radu Afrim
ROU / MUZICĂ / 1H
Preţ bilete: 30 lei; 10 lei

20:00
Pietonala Nicolae Bălcescu
O NEBUNIE DE MUZICĂ! / LA FANFARE SAUGRENUE
FRA / muzică / 1h

20:45
Pietonala Nicolae Bălcescu
PARADA MAJORETELOR DIN LITUANIA / POM POM GIRLS „ZVAIGZDUNE” AND ORCHESTRA
LIT / stradă / 1h

21:00
Casa de Cultură a Sindicatelor – Intrarea A
ÎN RITM DE FLAMENCO / CAMBIO DEL TERCIO
Coregrafia: Rojas y Rodríguez
ROJAS Y RODRÍGUEZ - NUEVO BALLET ESPANOL S.L.
ESP / dans / 1h30min
Preţ bilete: 30 lei; 20 lei

21:00
Colegiul Național „Octavian Goga” - Sala de sport
SURORILE MACALUSO / LE SORELLE MACALUSO
Un spectacol de Emma Dante
TEATRO STABILE DI NAPOLI
ITA / teatru / 1h05min
Preţ bilete: 20 lei; 15 lei

21:00
Cetatea Cisnădioara
POEZIA VISULUI
De: Emil Botta
Regia: Miriam Răducanu
UNTEATRU
ROU / teatru / 55min
Preţ bilete: 20 lei; 10 lei

21:30
Curtea Liceului de Artă
CIRQUE POP’UP - ATOMIC-BIKINI / CIE POPUL’ART
FRA / stradă / 20min
Spectacol nerecomandat copiilor sub 12 ani

22:00
CIRQUE POP’UP - THE CINEMA / CIE POPUL’ART
FRA / stradă / 20min - se repetă de 4 ori, cu pauză
Spectacol nerecomandat copiilor sub 12 ani

23:00
Casa de Cultură a Sindicatelor - Sala Studio, intrarea C
PENTRU TOT AURUL DIN LUME / POUR TOUT L’OR DU MONDE
De și cu Olivier Dubois
CIE OLIVIER DUBOIS
FRA / dans / 30min
Preţ bilete: 20 lei

23:00
CAVAS - ULBS
CULORILE MUZICII
După „Abribus”
De: Laurent van Wetter
Regia: Veronica & Cătălin Pătru
UNIVERSITATEA „LUCIAN BLAGA” DIN SIBIU - DEPARTAMENTUL DE ARTĂ TEATRALĂ
ROU / teatru / 1h
Preţ bilete: 10 lei

Aţi văzut acest eveniment? V-a plăcut?
  • 39 voturi
print format tell a friend
fits
FITS: Programul zilei de Joi, 12 iunie 2014

09:00
Biblioteca ASTRA – Sala Festivă
WORKSHOP NEIL LABUTE DE CE NU O FACEM PE DRUM?: EXAMINÂND RELAŢIA AUTOR-ACTOR
Cu: Neil LaBute
USA / ateliere / 4h

09:00
Casa de Cultură a Studenţilor - Sala Albastră
DEVELOPING THE CHARACTER’S PHYSICAL POINT OF VIEW
Cu: Sebastian Smeureanu
USA / ateliere / 3h

11:00
Librăria Habitus
DIALOGURILE FESTIVALULUI: PIPPO DELBONO ŞI GEORGE BANU
Teatrul este o întâlnire dintre oameni. Restul nu contează / Il teatro e’ un incontro tra essere umani. Tutto il resto non conta
ITA - FRA / conferinţe şi seminarii / 1h

11:00
Golden Tulip Hotel – Sala „Octavian Goga”
FESTIVAL READINGS
Coordonator: Hugo de Greef & Lavinia Alexe
Invitat: Nelson Fernandez
BEL - ROU / conferinţe şi seminarii / 3h

12:00
Librăria Habitus
LANSARE REVISTA SCENA.RO
Scena.ro lansează nr. 25 cu un Dosar dedicat Arcub-Centrul Cultural al Municipiului Bucureşti la 18 ani şi cu o trecere în revistă a scenei franceze contemporane.
Invitaţi: Cristina Modreanu, Mirella Nedelcu Patureau
MODERATOR: OCTAVIAN SAIU
ROU / carte / 1h

14:00
Librăria Humanitas „Constantin Noica“
NEIL LABUTE – LIMBI FRUMOASE
Traducere de Dan Sociu
Invitat special: Neil LaBute
Invitaţi: Saviana Stănescu, Cristi Juncu, Vlad Massaci
MODERATOR: CĂTĂLIN ŞTEFĂNESCU
ROU / carte / 2h

14:30
Atrium Café
CONVERSAŢII CULTURALE Noel Witts / Lavinia Alexe
LEEDS METROPOLITAN UNIVERSITY / UNIVERSITATEA „LUCIAN BLAGA” DIN SIBIU / BURSA DE SPECTACOLE
GBR - ROU / conferinţe şi seminarii / 1h

14:30
Pietonala Nicolae Bălcescu
FAMILIA OGLINDA

16:00
Sala „Virgil Flonda” - ULBS
CITITORUL / THE READER
De: Oliver Bray & the cast
Regia: Oliver Bray
LEEDS METROPOLITAN UNIVERSITY
GBR / teatru / 30min
Preţ bilete: 10 lei

16:00
Sala Astra Film Cinema (Piața Mică, nr. 11)
NEIL LABUTE – SOME VELVET MORNING / ÎNTR-O DIMINEAŢĂ DE CATIFEA (2013)
Distribuţie: Stanley Tucci şi Alice Eve
Q&A CU REGIZORUL + 2 SCURTMETRAJE
Moderator: Saviana Stănescu
USA / film / 1h24min

16:00
Biblioteca Astra – Sala Festivă
RICHARD DEMARCO & HORIA PETRA PETRESCU
Regia: Noel Witts & Ana Mujat
PALM ENSEMBLE, LEEDS METROPOLITAN UNIVERSITY, DAT - CAVAS, UNIVERSITATEA „LUCIAN BLAGA” DIN SIBIU, BURSA DE SPECTACOLE
GBR - ROU / performance / 40min

17:00
Casa de Cultură a Sindicatelor - Sala Studio, intrarea C
CONTRA DEMOCRAŢIEI
De: Esteve Soler
Regia: Alexandru Dabija
TEATRUL NAŢIONAL „RADU STANCA” SIBIU - SECŢIA GERMANĂ
ROU / teatru / 1h
Preţ bilete: 20 lei

17:00
Pietonala Nicolae Bălcescu
FAMILIA-OGLINDĂ THE MIRROR FAMILY
SVK / stradă / 30min

17:30
Piata Mica
FAMILIA-OGLINDĂ THE MIRROR FAMILY
SVK / stradă / 30min

17:30
Teatrul Radu Stanca
LANSARE DE CARTE: TEATRUL E VIS
de Octavian Saiu
carte/1h

18:00
Teatrul Naţional „Radu Stanca”
CĂLĂTORIILE LUI GULLIVER
După: Jonathan Swift
Regia: Silviu Purcărete
TEATRUL NAŢIONAL „RADU STANCA” SIBIU
ROU / teatru / 1h25min
Preţ bilete: 40 lei; 30 lei

18:00
Biserica Romano-Catolică
DRAGOSTE PERFECTĂ! JOANA AMENDOEIRA
PRT / muzică fado / 1h15min
Preţ bilete: 10 lei

18:00
Pietonala Nicolae Bălcescu
O NEBUNIE DE MUZICĂ! / LA FANFARE SAUGRENUE
FRA / muzică / 1h

18:00
Piața Mică
CUTIA CU MIRACOLE / CIA LA TAL
ESP / stradă / 45min

18:00
Curtea Liceului de Artă
CIRQUE POP’UP - ATOMIC-BIKINI / CIE POPUL’ART
FRA / stradă / 20min
Spectacol nerecomandat copiilor sub 12 ani

18:30
CIRQUE POP’UP - THE CINEMA / CIE POPUL’ART
FRA / stradă / 20min - se repetă de 3 ori, cu pauză
Spectacol nerecomandat copiilor sub 12 ani

18:30
Teatrul pentru Copii şi Tineret Gong – Sala etaj
CONTRA IUBIRII
Deș Esteve Soler
Regia: Marie Hoppe
THEATER ECCE SALZBURG
AUT / teatru / 1h10min
Preţ bilete: 20 lei

19:00
Biserica Sf. Ioan (lângă Casa Teutsch)
BACH & FRIENDS (CONCERT ORGĂ) URSULA PHILIPPI
ROU / muzică / 1h
Preţ bilete: 10 lei

20:00
Pietonala Nicolae Bălcescu
FAMILIA-OGLINDĂ THE MIRROR FAMILY
SVK / stradă / 40min

19:00
Pietonala Nicolae Balcescu
CONCERT MUSIKVEREIN

20:00
Teatrul pentru Copii şi Tineret Gong –
Sala parter
CONTRA PROGRESULUI
De: Esteve Soler
Regia: Reinhold Tritscher
TEATRUL NAŢIONAL „RADU STANCA” SIBIU - SECŢIA GERMANĂ / THEATER ECCE SALZBURG
ROU - AUT / teatru / 1h10min
Preţ bilete: 20 lei; 10 lei

20:00
Pietonala Nicolae Bălcescu
O NEBUNIE DE MUZICĂ! LA FANFARE SAUGRENUE
FRA / muzică / 1h

20:00
Piața Mică
FAMILIA-OGLINDĂ / THE MIRROR FAMILY
SVK / stradă / 30min

20:30
Piața Mică
CUTIA CU MIRACOLE / CIA LA TAL
ESP / stradă / 45min

21:00
Casa de Cultură a Sindicatelor – Intrarea A
ORHIDEE / L’ORCHIDEE
De: Pippo Delbono
Regia: Pippo Delbono
EMILIA ROMAGNA TEATRO FONDAZIONE - PIPPO DELBONO COMPANY
ITA - FRA / teatru / 1h55min
Preţ bilete: 20 lei; 15 lei

21:00
Colegiul Național „Octavian Goga” - Sala de sport
SURORILE MACALUSO / LE SORELLE MACALUSO
Un spectacol de Emma Dante
TEATRO STABILE DI NAPOLI
ITA / teatru / 1h05min
Preţ bilete: 20 lei; 15 lei

21:00
Cetatea Cisnădioara
SACRU ȘI PROFAN
CANTABILE – THE LONDON QUARTET
GBR / muzică / 1h30min
Preţ bilete: 20 lei; 10 lei

21:30
Curtea Liceului de Artă
CIRQUE POP’UP - ATOMIC-BIKINI / CIE POPUL’ART
FRA / stradă / 20min
Spectacol nerecomandat copiilor sub 12 ani

22:00
CIRQUE POP’UP - THE CINEMA / Cie Popul’art
FRA / stradă / 20min - se repetă de 4 ori, cu pauză
Spectacol nerecomandat copiilor sub 12 ani

23:00
CAVAS - ULBS
SCRISORI PIERDUTE
De: Bogdan Sărătean
Regia: Bogdan Sărătean
UNIVERSITATEA „LUCIAN BLAGA” DIN SIBIU - DEPARTAMENTUL DE ARTĂ TEATRALĂ
ROU / teatru / 1h
Preţ bilete: 10 lei

Aţi văzut acest eveniment? V-a plăcut?
  • 40 voturi
print format tell a friend
fits
FITS: Programul zilei de Vineri, 13 iunie 2014

09:00
Biblioteca ASTRA – Sala Festivă
WORKSHOP NEIL LABUTE DE CE NU O FACEM PE DRUM?: EXAMINÂND RELAŢIA AUTOR-ACTOR
Cu: Neil LaBute
USA / ateliere / 4h

10:00
Piața Mică
SIBIU BOOKFEST
ROU / evenimente speciale / 10h

11:00
Golden Tulip Hotel – Sala „Octavian Goga”
FESTIVAL READINGS
Coordonator: Hugo de Greef & Lavinia Alexe
Invitat: Nele Hertling
BEL - ROU / conferinţe şi seminarii / 3h

11:30
Librăria Habitus
UN DIALOG CU NEIL LABUTE
Discuţii fără perdea despre teatru: întrebări şi răspunsuri cu Neil LaBute
MODERATOR: OCTAVIAN SAIU
USA / conferinţe şi seminarii / 1h

13:00
Librăria Habitus
LANSARE CARTE: UTOPII PERFORMATIVE. ARTIȘTI RADICALI AI SCENEI AMERICANE ÎN SECOLUL 21
De: Cristina Modreanu
Editura Humanitas
MODERATOR: SAVIANA STĂNESCU, GEORGE BANU
ROU / carte / 1h

14:00
Libraria Habitus
NEW YORK CU ACCENT
de Savina Stanescu

14:00
Librăria Humanitas „Constantin Noica“
PHILIPP LÖHLE – NUMITUL GOSPODIN
Traducere de Gabriel H. Decuble
Invitat special: Philipp Löhle
Invitaţi: Gabriel H. Decuble
MODERATOR: CĂTĂLIN ŞTEFĂNESCU
DEU / spectacol-lectură / 2h

14:30
Atrium Café
CONVERSAŢII CULTURALE Noel Witts / Lavinia Alexe
LEEDS METROPOLITAN UNIVERSITY / UNIVERSITATEA „LUCIAN BLAGA” DIN SIBIU / BURSA DE SPECTACOLE
GBR - ROU / conferinţe şi seminarii / 1h

16:00
Teatrul pentru Copii şi Tineret Gong – Sala parter
IMN DE RUGĂCIUNE / KADDISH
De: Imre Kertész
Regia: Barbara Lanciers
NEATH OUR TREAD
USA / teatru / 1h
Preţ bilete: 20 lei; 10 lei

16:00
Sala Astra Film Cinema (Piața Mică, nr. 11)
BROOK DESPRE BROOK, UN PORTRET INTIM
De: Simon Brook
FRA - ITA / filme / 1h12min

16:00
Piața Mică
FAMILIA-OGLINDĂ / THE MIRROR FAMILY
SVK / stradă / 45min

17:30
Pietonala Nicolae Balcescu
FAMILIA-OGLINDĂ / THE MIRROR FAMILY
SVK / stradă / 45min

18:00
Sala Astra Film Cinema (Piața Mică, nr. 11)
PETER BROOK, DESPRE SPAŢIUL GOL (1992)
Realizatori: Jean-Gabriel Carasso şi Mohamed Charbagi
FRA / film / 1h

18:00
Teatrul Naţional „Radu Stanca”
OIDIP
După Sofocle
Regia: Silviu Purcărete
TEATRUL NAŢIONAL „RADU STANCA” SIBIU
ROU / teatru / 1h30min
Preţ bilete: 40 lei; 30 lei

18:00
Colegiul Național „Octavian Goga” - sala de sport
PĂI ... DESPRE CE VORBIM NOI AICI, DOMNULE?
De: Cătălin Ştefănescu
Regia: Alexandru Dabija
TEATRUL ACT
ROU / teatru / 1h20min
Preţ bilete: 40 lei; 30 lei

18:00
Pietonala Nicolae Bălcescu
PĂSĂRI DE LUX / NEIGHBOURHOOD WATCH STILTS INTERNATIONAL
GBR / stradă / 30min

18:00
Magazinul Dedeman
TRECEA FANFARA … ITALIANĂ / AMASENO HARMONY SHOW BAND
ITA / muzică / 1h

18:00
Curtea Liceului de Artă
CIRQUE POP’UP - ATOMIC-BIKINI / CIE POPUL’ART
FRA / stradă / 20min
Spectacol nerecomandat copiilor sub 12 ani

18:30
CIRQUE POP’UP - THE CINEMA / CIE POPUL’ART
FRA / stradă / 20min - se repetă de 3 ori, cu pauză
Spectacol nerecomandat copiilor sub 12 ani

18:00
Pietonala Nicolae Bălcescu
FANFARA DE LA COZMEŞTI
ROU / muzică / 1h

19:00
Teatrul pentru Copii şi Tineret Gong – Sala etaj
CABARETUL CUVINTELOR
De: Matei Vişniec
Regia: Miriam Cuibus
UNIVERSITATEA BABEȘ-BOLYAI CLUJNAPOCA, FACULTATEA DE TEATRU ŞI TELEVIZIUNE
ROU / teatru / 1h30min
Preţ bilete: 10 lei

19:30
Pietonala Nicolae Bălcescu
FAMILIA-OGLINDĂ / THE MIRROR FAMILY
SVK / stradă / 45min

20:00
Sala Thalia
SHOWTIME
CANTABILE – THE LONDON QUARTET
GBR / muzică / 1h30min
Preţ bilete: 30 lei; 10 lei

20:00
Pietonala Nicolae Bălcescu
OMIDA URIAȘĂ / NEIGHBOURHOOD WATCH STILTS INTERNATIONAL
GBR / stradă / 45min

20:30
Pietonala Nicolae Bălcescu
FAMILIA-OGLINDĂ / THE MIRROR FAMILY
SVK / stradă / 45min

20:45
Magazinul Dedeman
TRECEA FANFARA … ITALIANĂ / AMASENO HARMONY SHOW BAND
ITA / muzică / 1h

21:00
Casa de Cultură a Sindicatelor – Intrarea A
DOAMNA MARGARETA & PE SUB PIELE / MRS. MARGARETH & ALEM DA PELE
Coregrafia: Barak Marshall & Patrick Delcroix
CISNE NEGRO DANCE COMPANY
BRA / dans / 1h10min (cu pauză)
Preţ bilete: 20 lei; 15 lei

21:00
Cetatea Cisnădioara
DRAGOSTE PERFECTĂ! / JOANA AMENDOEIRA
PRT / muzică fado / 1h15min
Preţ bilete: 20lei; 10 lei

21:30
Piața Mare
TRECEA FANFARA … ITALIANĂ / AMASENO HARMONY SHOW BAND
ITA / muzică / 1h

21:30
Curtea Liceului de Artă
CIRQUE POP’UP - ATOMIC-BIKINI / CIE POPUL’ART
FRA / stradă / 20min
Spectacol nerecomandat copiilor sub 12 ani

22:00
CIRQUE POP’UP - THE CINEMA / CIE POPUL’ART
FRA / stradă / 20min - se repetă de 4 ori, cu pauză
Spectacol nerecomandat copiilor sub 12 ani

22:00
Piața Mare
DJ SET : Bas Turbat si Mc Agent

22:45
Piața Mare
CONCERT VIŢA DE VIE
ROU / muzică / 1h

23:00
Casa de Cultură a Sindicatelor - Sala Studio, intrarea C
NORI / CLOUDS
Un spectacol de: Švábová, Procházka, Hybler, Smolík, Dörner
HANDA GOTE RESEARCH & DEVELOPMENT
CZE / teatru / 1h10min
Preţ bilete: 20 lei

23:45
Maximus Pub
CONCERT ROBERT TURCESCU SI CASA PRESEI
muzica/1h

Aţi văzut acest eveniment? V-a plăcut?
  • 42 voturi
print format tell a friend
fits
FITS: Programul zilei de Sambata, 14 iunie 2014

09:00
Biblioteca ASTRA – Sala Festivă
WORKSHOP NEIL LABUTE DE CE NU O FACEM PE DRUM?: EXAMINÂND RELAŢIA AUTOR ACTOR
Cu: Neil LaBute
USA / ateliere / 4h

10:00
Piața Mică
SIBIU BOOKFEST
ROU / evenimente speciale / 10h

11:00
Golden Tulip Hotel – Sala „Octavian Goga”
FESTIVAL READINGS
Coordonator: Hugo de Greef & Lavinia Alexe
INVITAT: HUGO DE GREEF
BEL - ROU / conferinţe şi seminarii / 3h

11:30
Librăria Habitus
DIALOGURILE FESTIVALULUI: PETER STEIN ŞI EMIL HUREZEANU
TEATRUL LUI HAROLD PINTER
DEU - ROU / conferinţe şi seminarii / 1h

13:00
Pietonala Nicolae Bălcescu
CLOVNII GIGANȚI / SYNCOPEOCIO
ESP / stradă / 50min

14:00
Librăria Humanitas „Constantin Noica“
JULIA HOLEWIŃSKA – CORPURI STRĂINE
Traducere de Cristina Godun
Invitat special: Julia Holewińska
Invitat: Iulia Popovici
MODERATOR: CĂTĂLIN ŞTEFĂNESCU
POL / spectacol-lectură / 2h

14:30
Atrium Café
CONVERSAŢII CULTURALE Noel Witts / Lavinia Alexe
LEEDS METROPOLITAN UNIVERSITY / UNIVERSITATEA „LUCIAN BLAGA” DIN SIBIU / BURSA DE SPECTACOLE
GBR - ROU / conferinţe şi seminarii / 1h

16:00
Teatrul pentru Copii şi Tineret Gong – Sala parter
FREAK SHOW
ONE MAN SHOW FLORIN PIERSIC JR.
ROU / teatru / 1h45min
Preţ bilete: 30 lei; 20 lei

16:00
Sala „Virgil Flonda” - ULBS
DORIND-O PE SIMONE / DESIRING SIMONE
Adaptare din jurnalele lui Simone Weil
Regia: Philomena Bradford, Ioana Jucan, Daniel
Ruppel, Timothy Simonds
LISTENING LABORATORY (AT BROWN UNIVERSITY)
USA / teatru / 1h
Preţ bilete: 10 lei

16:00
Sala Astra Film Cinema (Piața Mică, nr. 11)
CEA DE-A 50-A ANIVERSARE A TEATRULUI ODIN
IZBÂNDA DIFERENŢEI. JUMĂTATE DE SECOL DE TEATRU (2011- 2012)
De: Erik Exe Christoffersen
Text: Eugenio Barba
ODIN TEATRET FILM & ODIN TEATRET ARCHIVES
Invitat: George Banu
DNK / film / 56min

17:00
Biserica Sf. Ioan (lângă Casa Teutsch)
DRAGOSTE PERFECTĂ! JOANA AMENDOEIRA
PRT / muzică fado / 1h15min
Preţ bilete: 10 lei

17:00
Piața Mică
OOUPS!
JORDI L. VIDAL
BEL / stradă / 35min

17:00
Shopping City Sibiu
FAMILIA-OGLINDĂ / THE MIRROR FAMILY
SVK / stradă / 45min

17:00
Pietonala Nicolae Bălcescu
CLOVNII GIGANȚI / SYNCOPEOCIO
ESP / stradă / 50min

18:00
Colegiul Național „Octavian Goga” - Sala de sport
PĂI ... DESPRE CE VORBIM NOI AICI, DOMNULE?
De: Cătălin Ştefănescu
Regia: Alexandru Dabija
TEATRUL ACT
ROU / teatru / 1h20min
Preţ bilete: 40 lei; 30 lei

18:00
Pietonala Nicolae Bălcescu
PĂSĂRI DE LUX / NEIGHBOURHOOD WATCH STILTS INTERNATIONAL
GBR / stradă / 30min

18:00
ALEEA CELEBRITATILOR

18:00
Piața Mică
JOC DE ACŢIUNE / NMATU-POSU
JPN / stradă / 15min

18:00
Curtea Liceului de Artă
CIRQUE POP’UP - ATOMIC-BIKINI / CIE POPUL’ART
FRA / stradă / 20min
pp Spectacol nerecomandat copiilor sub 12 ani

18:30
CIRQUE POP’UP - THE CINEMA / CIE POPUL’ART
FRA / stradă / 20min - se repetă de 3 ori, cu pauză
Spectacol nerecomandat copiilor sub 12 ani

18:30
Pietonala Nicolae Bălcescu
TRECEA FANFARA … ITALIANĂ / AMASENO HARMONY SHOW BAND
ITA / muzică / 1h

19:00
Teatrul Naţional „Radu Stanca”
MOZART STEPS
Coregrafia: Gigi Căciuleanu
TEATRUL NAŢIONAL „RADU STANCA” SIBIU
ROU / teatru / 1h05min
Preţ bilete: 30 lei; 20 lei

19:00
Casa de Cultură a Sindicatelor - Sala Studio, intrarea C
MEDEEA SUPERSTAR / MEDEA ON MEDIA
După: Euripide
Regia: Kim Hyuntak
THEATRE GROUP SEONGBUKDONG BEEDOOLKEE
KOR / teatru / 1h10min
Preţ bilete: 20 lei

19:00
Teatrul pentru Copii şi Tineret Gong – Sala etaj
VOCI
După: Alina Nelega
Regia: Gavril Cadariu
TEATRUL PENTRU COPII ȘI TINERET GONG SIBIU
ROU / teatru / 1h
Biletele se găsesc la Teatru l Gong

19:00
Piața Mică
AM BICICLETĂ. CAUT SOȚ!
JESICA ARPIN
CHE / circ / 45min

19:30
Pietonala Nicolae Bălcescu
FANFARA DE LA COZMEŞTI
ROU / muzică / 45min

20:00
Sala Thalia
GALA CELEBRITĂŢILOR

20:00
Teatrul pentru Copii şi Tineret Gong – Sala parter
FREAK SHOW
ONE MAN SHOW FLORIN PIERSIC JR.
ROU / teatru / 1h45min
Preţ bilete: 30 lei; 20 lei

20:00
Piața Mică
OOUPS!
JORDI L. VIDAL
BEL / stradă / 35min

20:15
Pietonala Nicolae Bălcescu
TRECEA FANFARA … ITALIANĂ / AMASENO HARMONY SHOW BAND
ITA / muzică / 45min

20:45
Pietonala Nicolae Bălcescu
OMIDA URIAȘĂ / NEIGHBOURHOOD WATCH STILTS INTERNATIONAL
GBR / stradă / 45min

21:00
Sala Thalia
GALA CELEBRITATILOR

21:00
Piața Mică
JOC DE ACŢIUNE / NMATU-POSU
JPN / stradă / 15min

21:00
CASA DE CULTURĂ A SINDICATELOR – INTRAREA A
EXTAZ BRAZILIAN & VIITOR ANTERIOR / TRAMA & REVOADA
Coregrafia: Rui Moreira & Gigi Căciuleanu
CISNE NEGRO DANCE COMPANY
BRA / dans / 1h10min (cu pauză)
Preţ bilete: 20 lei; 15 lei

21:00
Cetatea Cisnădioara
SUFLEORUL FRICII
De: Matei Vişniec
Regia: Gérard Audax
TEATRUL NAŢIONAL „RADU STANCA” SIBIU
ROU / teatru / 50min
Preţ bilete: 20 lei; 10 lei

21:30
Piața Mare
DRAGONII
SARRUGA PRODUCCIONS
ESP / stradă / 50min

21:30
Curtea Liceului de Artă
CIRQUE POP’UP - ATOMIC-BIKINI / CIE POPUL’ART
FRA / stradă / 20min
Spectacol nerecomandat copiilor sub 12 ani

22:00
CIRQUE POP’UP - THE CINEMA / CIE POPUL’ART
FRA / stradă / 20min - se repetă de 4 ori, cu pauză
Spectacol nerecomandat copiilor sub 12 ani

22:30
Piaţa Mare
CONCERT GUESS WHO ȘI GRASU XXL
ROU / muzică / 1h

23:00
Casa de Cultură a Sindicatelor - Sala Studio, intrarea C
MEDEEA SUPERSTAR / MEDEA ON MEDIA
După: Euripide
Regia: Kim Hyuntak
THEATRE GROUP SEONGBUKDONG BEEDOOLKEE
KOR / teatru / 1h10min
Preţ bilete: 20 lei; 15 lei

23:00
CAVAS - ULBS
ZBOR / FLYING
De: Olga Mukhina
Regia: Assoc. Prof. Snezhina Petrova
NEW BULGARIAN UNIVERSITY
BGR / teatru / 1h15min
Preţ bilete: 10 lei

Aţi văzut acest eveniment? V-a plăcut?
  • 51 voturi
print format tell a friend
fits
FITS: Programul zilei de Duminica,15 iunie 2014

10:00
Piața Mică
SIBIU BOOKFEST
ROU / evenimente speciale / 10h

13:00
Librăria Habitus
UN DIALOG CU MIRCEA DINESCU
ROU / conferinţe şi seminarii / 1h

13:00
Pietonala Nicolae Bălcescu
CLOVNII GIGANȚI / SYNCOPEOCIO
ESP / stradă / 50min

14:30
Atrium Café
CONVERSAŢII CULTURALE Noel Witts / Lavinia Alexe
LEEDS METROPOLITAN UNIVERSITY / UNIVERSITATEA „LUCIAN BLAGA” DIN SIBIU / BURSA DE SPECTACOLE
GBR - ROU / conferinţe şi seminarii / 1h

16:00
Teatrul pentru Copii şi Tineret Gong – Sala parter
SONATA
Coregrafia: Nakamura Yo
NAKAMURA YO
JPN / dans / 1h
Preţ bilete: 20 lei; 10 lei

16:00
Biblioteca ASTRA – Sala Festivă
SPECTACOL: WHY DON’T WE DO IT IN THE ROAD?
8 autori / 8 actori / 8 partituri / pornind de la muzica trupei Beatles
Coordonator: Neil LaBute
Q&A CU REALIZATORII
USA - ROU / ateliere / 1h30min

17:00
Piața Mică
UN BĂRBAT ȘI O FEMEIE
JORDI L. VIDAL
BEL / dans / 30min

17:30
Pietonala Nicolae Bălcescu
FAMILIA-OGLINDĂ / THE MIRROR FAMILY
SVK / stradă / 45min

18:00
Pietonala Nicolae Bălcescu
TRECEA FANFARA … ITALIANĂ / AMASENO HARMONY SHOW BAND
ITA / muzică / 1h

18:00
Piața Mică
POVESTE CU SAMURAI
NMATU-POSU
JPN / stradă / 15min

18:30
Piata Mica
FAMILIA-OGLINDĂ / THE MIRROR FAMILY
SVK / stradă / 45min

19:00
Teatrul pentru Copii şi Tineret Gong – Sala etaj
CORPUL ÎN IMAGINI / IMAGE OF BODY
Coregrafia: Golde Grunske
DEU / dans / 51min
Preţ bilete: 20 lei

19:00
Piața Mică
AM BICICLETĂ. CAUT SOȚ!
JESICA ARPIN
CHE / circ / 45min

19:00
Pietonala Nicolae Bălcescu
CLOVNII GIGANȚI
SYNCOPEOCIO
ESP / stradă / 50min

19:00
Casa de Cultură a Sindicatelor - Sala Studio, intrarea C
MELANCOLIE / MELANCHOLY PLAY
De: Sarah Ruhl
Regia: Marcia Babineau
MONCTON UNIVERSITY
CAN / teatru / 1h40min
Preţ bilete: 10 lei

19:00
CAVAS - ULBS
O NOAPTE FURTUNOASĂ
De: I. L. Caragiale
Regia: Radu Gabriel
UNIVERSITATEA NAŢIONALĂ DE ARTĂ TEATRALĂ ŞI CINEMATOGRAFICĂ „I. L. CARAGIALE”, BUCUREŞTI
ROU / teatru / 1h30min
Preţ bilete: 10 lei

20:00
Pietonala Nicolae Bălcescu
FAMILIA-OGLINDĂ / THE MIRROR FAMILY
SVK / stradă / 45min

20:00
Sala Thalia
NOPŢILE PARISULUI / LES NUITS DE PARIS
HÉLENE DELAVAULT
FRA / muzică / 1h15min
Preţ bilete: 20 lei; 10 lei

20:00
Biserica Ursulinelor
DRAGOSTE PERFECTĂ!
JOANA AMENDOEIRA
PRT / muzică fado / 1h15min
Preţ bilete: 10 lei

20:00
Piața Mică
UN BĂRBAT ȘI O FEMEIE
JORDI L. VIDAL
BEL / dans / 30min

20:30
Piața Mică
POVESTE CU SAMURAI
NMATU-POSU
JPN / stradă / 15min

20:30
Pietonala Nicolae Bălcescu
TRECEA FANFARA … ITALIANĂ
AMASENO HARMONY SHOW BAND
ITA / muzică / 1h

21:00
Teatrul Naţional „Radu Stanca”
ÎNTOARCEREA ACASĂ / THE HOMECOMING
De: Harold Pinter
Regia: Peter Stein
TEATRO METASTASIO STABILE DELLA TOSCANA
ITA / teatru / 2h40min (cu pauză)
Preţ bilete: 40 lei; 30 lei

21:00
Casa de Cultură a Sindicatelor – Intrarea A
SÂNZIANA ȘI PEPELEA
De: Vasile Alecsandri
Regia: Alexandru Dabija
TEATRUL NAŢIONAL CLUJ-NAPOCA
ROU / teatru / 2h
Preţ bilete: 30 lei; 20 lei

21:00
Colegiul Național „Octavian Goga” – Sala de sport
PRINŢUL FERICIT
După: Oscar Wilde
Regia: Radu Alexandru Nica
TEATRUL LUCEAFĂRUL IAŞI
ROU / teatru / 1h
Preţ bilete: 20 lei; 15 lei

21:00
Cisnădioara
LA LILIECI
După Marin Sorescu
Regia: Mirela Nistor
TRUPA DE TEATRU A COLEGIULUI NAȚIONAL „A. T. LAURIAN” BOTOȘANI
ROU / teatru / 1h05min
Traducere în limba eng leză

21:30
Piaţa Mare
CONCERT DUBIOZA KOLEKTIV
ROU / muzică / 1h

22:00
Hala Balanţa
FAUST
După: Johann Wolfgang von Goethe
Regia: Silviu Purcărete
TEATRUL NAŢIONAL „RADU STANCA” SIBIU
ROU / teatru / 2h20min
Preţ bilete: 40 lei

22:30
Piaţa Mare
INVAZIA INSECTELOR
SARRUGA PRODUCCIONS
ESP / stradă / 50min

23:50
Cazarma 90
SPECTACOL DE ARTIFICII

Aţi văzut acest eveniment? V-a plăcut?
  • 106 voturi
print format tell a friend
fits
FITS: Programul zilei de Duminica,15 iunie 2014

10:00
Piața Mică
SIBIU BOOKFEST
ROU / evenimente speciale / 10h

13:00
Librăria Habitus
UN DIALOG CU MIRCEA DINESCU
ROU / conferinţe şi seminarii / 1h

13:00
Pietonala Nicolae Bălcescu
CLOVNII GIGANȚI / SYNCOPEOCIO
ESP / stradă / 50min

14:30
Atrium Café
CONVERSAŢII CULTURALE Noel Witts / Lavinia Alexe
LEEDS METROPOLITAN UNIVERSITY / UNIVERSITATEA „LUCIAN BLAGA” DIN SIBIU / BURSA DE SPECTACOLE
GBR - ROU / conferinţe şi seminarii / 1h

16:00
Teatrul pentru Copii şi Tineret Gong – Sala parter
SONATA
Coregrafia: Nakamura Yo
NAKAMURA YO
JPN / dans / 1h
Preţ bilete: 20 lei; 10 lei

16:00
Biblioteca ASTRA – Sala Festivă
SPECTACOL: WHY DON’T WE DO IT IN THE ROAD?
8 autori / 8 actori / 8 partituri / pornind de la muzica trupei Beatles
Coordonator: Neil LaBute
Q&A CU REALIZATORII
USA - ROU / ateliere / 1h30min

17:00
Piața Mică
UN BĂRBAT ȘI O FEMEIE
JORDI L. VIDAL
BEL / dans / 30min

17:30
Pietonala Nicolae Bălcescu
FAMILIA-OGLINDĂ / THE MIRROR FAMILY
SVK / stradă / 45min

18:00
Pietonala Nicolae Bălcescu
TRECEA FANFARA … ITALIANĂ / AMASENO HARMONY SHOW BAND
ITA / muzică / 1h

18:00
Piața Mică
POVESTE CU SAMURAI
NMATU-POSU
JPN / stradă / 15min

18:30
Piata Mica
FAMILIA-OGLINDĂ / THE MIRROR FAMILY
SVK / stradă / 45min

19:00
Teatrul pentru Copii şi Tineret Gong – Sala etaj
CORPUL ÎN IMAGINI / IMAGE OF BODY
Coregrafia: Golde Grunske
DEU / dans / 51min
Preţ bilete: 20 lei

19:00
Piața Mică
AM BICICLETĂ. CAUT SOȚ!
JESICA ARPIN
CHE / circ / 45min

19:00
Pietonala Nicolae Bălcescu
CLOVNII GIGANȚI
SYNCOPEOCIO
ESP / stradă / 50min

19:00
Casa de Cultură a Sindicatelor - Sala Studio, intrarea C
MELANCOLIE / MELANCHOLY PLAY
De: Sarah Ruhl
Regia: Marcia Babineau
MONCTON UNIVERSITY
CAN / teatru / 1h40min
Preţ bilete: 10 lei

19:00
CAVAS - ULBS
O NOAPTE FURTUNOASĂ
De: I. L. Caragiale
Regia: Radu Gabriel
UNIVERSITATEA NAŢIONALĂ DE ARTĂ TEATRALĂ ŞI CINEMATOGRAFICĂ „I. L. CARAGIALE”, BUCUREŞTI
ROU / teatru / 1h30min
Preţ bilete: 10 lei

20:00
Pietonala Nicolae Bălcescu
FAMILIA-OGLINDĂ / THE MIRROR FAMILY
SVK / stradă / 45min

20:00
Sala Thalia
NOPŢILE PARISULUI / LES NUITS DE PARIS
HÉLENE DELAVAULT
FRA / muzică / 1h15min
Preţ bilete: 20 lei; 10 lei

20:00
Biserica Ursulinelor
DRAGOSTE PERFECTĂ!
JOANA AMENDOEIRA
PRT / muzică fado / 1h15min
Preţ bilete: 10 lei

20:00
Piața Mică
UN BĂRBAT ȘI O FEMEIE
JORDI L. VIDAL
BEL / dans / 30min

20:30
Piața Mică
POVESTE CU SAMURAI
NMATU-POSU
JPN / stradă / 15min

20:30
Pietonala Nicolae Bălcescu
TRECEA FANFARA … ITALIANĂ
AMASENO HARMONY SHOW BAND
ITA / muzică / 1h

21:00
Teatrul Naţional „Radu Stanca”
ÎNTOARCEREA ACASĂ / THE HOMECOMING
De: Harold Pinter
Regia: Peter Stein
TEATRO METASTASIO STABILE DELLA TOSCANA
ITA / teatru / 2h40min (cu pauză)
Preţ bilete: 40 lei; 30 lei

21:00
Casa de Cultură a Sindicatelor – Intrarea A
SÂNZIANA ȘI PEPELEA
De: Vasile Alecsandri
Regia: Alexandru Dabija
TEATRUL NAŢIONAL CLUJ-NAPOCA
ROU / teatru / 2h
Preţ bilete: 30 lei; 20 lei

21:00
Colegiul Național „Octavian Goga” – Sala de sport
PRINŢUL FERICIT
După: Oscar Wilde
Regia: Radu Alexandru Nica
TEATRUL LUCEAFĂRUL IAŞI
ROU / teatru / 1h
Preţ bilete: 20 lei; 15 lei

21:00
Cisnădioara
LA LILIECI
După Marin Sorescu
Regia: Mirela Nistor
TRUPA DE TEATRU A COLEGIULUI NAȚIONAL „A. T. LAURIAN” BOTOȘANI
ROU / teatru / 1h05min
Traducere în limba eng leză

21:30
Piaţa Mare
CONCERT DUBIOZA KOLEKTIV
ROU / muzică / 1h

22:00
Hala Balanţa
FAUST
După: Johann Wolfgang von Goethe
Regia: Silviu Purcărete
TEATRUL NAŢIONAL „RADU STANCA” SIBIU
ROU / teatru / 2h20min
Preţ bilete: 40 lei

22:30
Piaţa Mare
INVAZIA INSECTELOR
SARRUGA PRODUCCIONS
ESP / stradă / 50min

23:50
Cazarma 90
SPECTACOL DE ARTIFICII

Aţi văzut acest eveniment? V-a plăcut?
  • 106 voturi
print format tell a friend
Home|Evenimente|Institutii de cultura|Muzee|Istoria culturala|Personalitati|Biserici istorice
© 2011 Primaria Municipiului Sibiu | Design by MB Solutions SRL, All Rights Reserved.